Skip to main content

Salesforce, 4 milyar dolarlık bir yatırımının bir parçası olarak ilk yapay zekâ merkezini Londra’da açma hazırlığında.

Kurumsal teknoloji devi Salesforce, 4 milyar dolarlık bir yatırımının bir parçası olarak Londra’da bir yapay zekâ merkezi açacağını açıkladı.

ABD’li yazılım devi yaptığı açıklamada, Londra’daki Blue Fin binasında 300’den fazla kişiyi ağırlayabilecek 40 bin metrekareden büyük bir tesis açacağını duyurdu. Şirket bu tesisin teknoloji şirketleri, yapay zekâ uzmanları, Salesforce ortakları ve müşterileri arasındaki sektör işbirliğini teşvik etmenin yanı sıra yapay zekâ eğitimi ve beceri kazandırma programlarını kolaylaştırmak için kullanılacağını söyledi.

Salesforce, yapay zekâ merkezinin İngiltere’de yapay zekâ ile ilgili 500 bin istihdam yaratılmasında da rol oynamasını beklediğini söyledi. Paylaşılan bilgilere göre sözkonusu tesis, 18 Haziran’da 100’den fazla geliştiriciye eğitim vermek amacıyla düzenlenecek ücretsiz bir etkinlikle resmi olarak açılacak.

Salesforce, küresel çapta ilk olması planlanan merkezin İngiltere ve İrlanda’daki işlerini destekleyeceğini söyledi. Aktarılanlara göre merkez, şirketin İngiltere ve İrlanda CEO’su Zahra Bahrololoumi tarafından yönetilecek.

Salesforce, yapay zekâ merkezinin açılışını duyurmanın yanı sıra, girişim sermayesi kolu Salesforce Ventures aracılığıyla İngiltere’deki startup’lara 200 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını da açıkladı. Bu startup’lar arasında tedarik platformu AutoGen AI ve yapay zekâ destekli bir metinden sese ve ses oluşturucu olan Eleven Labs yer alıyor.

Kaynak: Salesforce to open new AI center in London as part of $4 billion UK investment – CNBC