Skip to main content

Teknoloji şirketlerinin basılı yayınlara ilgisi sürüyor. Salesforce CEO’su, Time Magazine’i satın aldıklarını açıkladı.

Salesforce CEO’su Marc Benioff ve eşi Lynnne Benioff , Time Magazine’i satın aldıklarını açıkladı. Benioff çiftinin derginin sahibi Meredith Corp’a satın alma için 190 milyon dolar ödeyeceği bildirildi. CNN’de yayımlanan habere göre, satın almaya ilişkin bir değerlendirme yapan Time Magazine Genel Yayın Yönetmeni Edward Felsenthal, “Benioff’lar Time’ı bir aile yatırımı olarak görüyor. Satın almanın Salesforce ile bir ilişkisi bulunmuyor” dedi. Felsenthal, Benioff çiftinin işin içinde olmayacağını ve kendilerinin bu süreçte kendilerine rehberlik edeceğini ifade etti. Meredith Corp’tan yapılan açıklamada satın alma işleminin bir ay içinde tamamlanmasının beklendiği dile getirildi. Salesforce CEO’su Marc Benioff da eşi Lynne ile operasyonel sorumluluk üstlenmeyeceklerini ve bu tarihî  markanın hizmetinde olacaklarını söyledi.

Benioff çifti sadece Time Magazine’i alıyor

Satın almada dikkat çeken bir noktayı da aktaralım: Meredith’in bünyesinde Time haricinde Fortune, Money ve Sports Illusrated isimli üç dergi daha bulunuyor. Benioff çifti bu dergileri satın almıyor. Öte yandan, teknolojin devlerinin basılı yayınları satın almasına diğer bir örnek ise Amazon CEO’su Jeff Bezos idi. Bezos, 2013’te ABD’nin diğer bir itibarlı yayını olan Washington Post’u Ekim 2013’de 250 milyon dolara satın almıştı.

Bununla birlikte Meredith, Time’ı Kasım 2017’de 2,7 milyar dolara sahip olduğu bütün basılı ve online yayınlarla bünyesine katmıştı. 1923’te yayın hayatına başlayan Time Magazine, ABD’nin ilk haftalık haber dergisi.