Skip to main content

İskoçya merkezli şirket Vistalworks, geliştirdiği online yazılım sayesinde eBay’de satılan sahte coronavirus test kitleri ve yasadışı dezenfektanları tespit edebiliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus ile birlikte test kitleri, dezenfektan gibi sağlık ürünlerine talepte ciddi bir artış yaşanıyor. Bununla beraber e- ticaret sitelerinde birçok sahte coronavirus test kiti ve yasadışı üretilen dezenfektanlar satışa sunulmaya başladı. Estonya e-residency (e-oturum) topluluğunun içinde yer alan İskoçya merkezli şirket Vistalworks, hayata geçirdiği online uygulama ile satışa sunulan sahte test kitleri ve yasa dışı üretilen dezenfektanlar tespit edilebiliyor. Kullanıcılar, satışa sunulan ürünü satın almadan önce www.vistalworks.com/checker adresinden ya da Chrome eklentisi vasıtasıyla kontrol edilebiliyor.

Amazon ve Facebook için çalışmalar devam ediyor

Edinburgh merkezli Vistalworks tarafından oluşturulan denetleyici bir yazılım, kullanıcıların satılan bir ürünün yasal olup olmadığına dair emin olmalarını sağlamak için bir eBay linkini yapıştırmasına olanak tanıyor.

Bu tüketici koruma yazılımı İskoçya Polis Teşkilatı, İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) ve İskoçya Ticaret Standartları birimi ile birlikte geliştirildi. Halihazırda sadece eBay’deki satışları kontrol eden yazılımın Amazon ve Facebook gibi platformlarda da çalışması için çalışmalar hızla devam ediyor.