Skip to main content

Dijital dönüşümün en çok etkilediği alanların başında sağlık sektörü geliyor. Peki önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründe etkisini gösterecek trendler neler olacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal ve ekonomik hayatta değişimlere neden olan pandemi ile birlikte sağlık sektörünün ve iletişiminin önemi daha da arttı. Diğer yandan ise dijital dönüşümün en çok etkilediği alanların başında sağlık sektörü geliyor. Reklam ajansı Perfection İstanbul’un Başkanı Selim Erdem, önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründe etkisini gösterecek 5 dijital trendi paylaştı.

Hiper kişiselleştirilmiş reklamlar

Günümüzde hayatın her alanına nüfuz etmeye başlayan yapay zeka, gelecekte markaların dijital stratejilerinde de kilit rol oynayacak. Yapay zekayı sağlık iletişiminin bir parçası haline getiremeyen pazarlamacılar geleceğin dışında kalacak. “Hiper kişiselleştirilmiş” dijital reklamlar yani teklifi tek bir kullanıcıya ve onun davranış biçimlerine göre mükemmele yakın ayarlanabilen ve sunan reklamlar, sektörün geleceğinde olacak.

IoT tabanlı dijital iletişim ve reklamcılık

İşlemciler ve kablosuz ağ sistemleri sayesinde artık herhangi bir nesneyi internete bağlayabilmek ve uzaktan kontrol ederek bilgi almak mümkün durumda. Özellikle 5G teknolojisinin hayatımıza girecek olması nesnelerin interneti (IoT) teknolojisini dijital iletişim ve reklamcılık açısından da farklı bir faza taşıyacak. Akıllı arabalardan giyilebilir teknolojiye kadar tüm alanlarda göreceğimiz IoT etkisi, sağlık iletişimini de derinden etkileyecek. Müşteri sadakati, müşteri hizmetleri gibi müşteri ilişkileri yönetimine dair alt unsurlar özelinde IoT tabanlı dijital iletişim ve reklamcılık ağırlığını hissettirecek.

Toplu sorumluluk sahibi tüketicilik anlayışı

Tüketim alışkanlıklarının toplum ve çevre üzerindeki sonuçlarının artık daha fazla farkındayız. Önümüzdeki 10 yıl boyunca, sağlığımızı, refahımızı ve çevreyi korumak için birlikte çalışan insanlar, işletmeler ve hükümetlerden oluşan, “Toplu Sorumluluk Sahibi Tüketicilik” adını verdiğimiz yeni hareketler ve oluşumlar göreceğiz. Bu oluşumlara ve hareketlere yönelik dijital iletişim de sağlık sektörü açısından önem arz edecek.

Veri madenciliği

Veri madenciliği son yıllarda çokça gündemde olan bir konu. Sağlık hizmetlerinin geleceğini değiştirecek unsurlardan biri olan veri madenciliğine yatırım yapan sağlık sektörü markaları, dijital sağlık iletişiminde bir adım önde olacak.

Dijital şeffaflık

Araştırmalar, gelecekte şeffaf bilgiler sunan şirketlerin ve oluşumların dijital dünyadaki takipçilerinin büyük bölümünü ellerinde tutacağını gösteriyor. Dijital şeffaflık kavramından en çok etkilenecek sektörlerin başında sağlık sektörü geliyor. Sektörde faaliyet gösteren markaların dijital şeffaflığa yatırım yapmaları, sektörün geleceğinde önem taşıyacak bir unsur olarak dikkat çekiyor.