Skip to main content

Rusya’da, engellenen internet sitelerinin kara listesi bugün açıklandı.  İnternette bulunan zararlı içerikten çocukları korumak için Rusya’da uygulamaya geçirilmesi planlanan yasada, mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan, devlet internet sitelerini kara listesine alıp…

Rusya’da, engellenen internet sitelerinin kara listesi bugün açıklandı. 

İnternette bulunan zararlı içerikten çocukları korumak için Rusya’da uygulamaya geçirilmesi planlanan yasada, mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan, devlet internet sitelerini kara listesine alıp kapatabilecek. 
Sınır Tanımayan Gazeteciler’de yer alan habere göre; alınan kararda, ‘çocukların sağlık ve gelişimini koruma kanunu’ kaynak olarak gösterildi. Parlamentodan geçen kanun, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek. 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders), bu gelişme üzerine kaygılarını kamuoyunda paylaşmıştı. 
İnternet takibi artıyor
Rusya’da engellenen tüm internet sitelerinin tam listesine erişilemiyor, fakat http://zapret-info.gov.ru/sitesi kullanıcılara verilen IP, URL ve domain isimlerinin listede olup olmadığını belirlemeye imkân tanıyor. 
Rus parlamentosunun alt meclisi Duma, geçen Temmuz ayında kullanıcıların internet aktivitesinin izlenmesini engelleyen bir yazılım aracı olan anonymizer ve filtre araçlarını ( proxy, VPN) yasaklamaya karar vermişti.
21 Eylül’de dosyalanan bilgi kanununu değiştirmeye yönelik yeni yasa tasarısına göre; bu metotları kullanmaya devam eden internet kullanıcıları, internet erişimi engellenmesinden ağır para cezalarına kadar değişen cezaya uygun görülecek.
Herkes casus mu?
31 Ekim’de Federasyon Konseyi ‘devlet sırrı’ ve ‘vatana ihanet’ tanımlarında genişletilen değişikliklerini oybirliğiyle onayladı. Duma’nın daha önceden düşündüğü ve onlardan geçen bu değişiklikler, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasından sonra yürürlüğe girecek.
Yeni revize edilen formda, ceza kanununun 275.nci maddesine göre; ‘bir devlet sırrı iletimi’ olarak ‘vatana ihanet’, yalnızca yabancı kuruluş ya da hükümete değil, ayrıca ‘uluslar arası kuruluş ya da onun temsilcileri’ni de kapsıyor. Ayrıca, yeni tanım ‘Rusya Federasyonu’nun güvenliğine karşı yönelik faaliyetler’ için sağlanan ‘maddi yardım, teknik yardım, danışma ya da diğer yardımları’ da içeriyor. 
Yeni metinde, ‘güvenlik’ kavramından; yurt içinin yanı sıra yurt dışı tehditlere karşı güvenlik olarak bahsediliyor.