Skip to main content

Kremlin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi ‘Yılın Kişisi’ ilan eden Time dergisine çıkıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin ‘Yılın Kişisi’ ilan edilmesini eleştirdi; bu seçimi “Rusfobik” olarak nitelendirdi. Peskov, bu seçimin anti-Rus Batı medyasının varlığının bir kanıtı olarak gördüklerini aktardı.

Time dergisinin kendi seçim kriterlerinin olduğunu, kararları beğenmenin ya da beğenmemenin insanların tasarrufunda olduğunu belirten Peskov, bu yılın seçimini ayrı tuttu; Time’ın ‘Yılın Kişisi’ kararının pan-Avrupa bakış açısını yansıttığını ve bu bakış açısının dar görüşlü, anti-Rus ve şiddetli bir şekilde Rusfobik olduğunu belirtti.

Bilindiği üzere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında aldığı kararlar Volodimir Zelenski’yi son yılların en önemli siyasi figürlerinden biri konumuna taşımıştı. Zelenski, Ukraynalıların sorunlarını ve Ukrayna ruhunu temsil etmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu belirtti; Ukraynalı “özgürlük savaşçı”larına teşekkür etti.

Kaynak: Kremlin complains about Time magazine naming Zelenskyy Person of the Year, calls it ‘short-sighted’ and ‘anti-Russian’ – Insider