Skip to main content

Ukrayna’ya destek için sarı üniformalarla kamera karşısına çıktıkları söylenen üç kozmonot hakkında Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’tan açıklama geldi.

Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Soyuz MS-21 uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan üç Rus kozmonot, Denis Mateev, Oleg Artemyev ve Sergey Korsakov, varışlarının ardından düzenledikleri canlı basın açıklamasında sarı üniformaları ile dikkat çektiler. Ukrayna’nın diğer bayrak rengi olan mavinin de yer aldığı bu kıyafetler kozmonotların Ukrayna’ya destek verdikleri şeklinde yorumlanırken, kozmonotlardan direkt olarak Ukrayna ile ilişkilendirilebilecek bir açıklama gelmedi. Artemyev, ellerinde çok fazla sarı kumaş olduğunu ve bu sarı kumaşları değerlendirmek için sarı üniformalar ile yola çıktıkları şakasını yaptı.

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos, kozmonotların sarı üniforma tercihine dair Telegram’da “Sarı bazen sadece sarıdır” şeklinde bir açıklama yaparken; Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, sarı ve mavinin kozmonotların mezun oldukları Bauman Üniversitesi’nin ambleminin renkleri olduğunu ve kozmonotların üniversitelerinin renklerinde kıyafet giymelerinin hiçbir zaman yasaklanmayacağını açıkladı.

Öte yandan, Roscosmos paylaştığı başka Telegram mesajında Artemyev’in 2014 yılında gerçekleştirdiği ilk uçuş sırasında sarı kıyafeti ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Kaynak: Russia denies cosmonauts wore yellow in support of Ukraine – The Verge