Skip to main content

Rus hacker’lar, yaklaşık 5 milyon e-mail hesabına ait şifreleri yayımladı

Yaklaşık 5 milyon Gmail hesabı ve şifresi Rus Bitcoin forumunda paylaşıldı. Forumun adminleri şifreleri metin dosyasından kaldırdı; ancak internette herhangi bir paylaşımın ömrü sonlanmadığı için şifre paylaşımları devam ediyor olabilir.

Bu yüzden email hesabınız listede yer alma ihtimaline karşı; şifrenizi değiştirip ve iki aşamalı doğrulama özelliğini aktif edebilirsiniz.

Sızdırılan emaillerin ekran görüntüsü

Daily Dot’un haberine göre; forumda “tvskit” isimli kullanıcı, 4 milyon 930 bin email adresini ve şifresini Rus Bitcoin forum sitesi BTCsec’te paylaştı. Forumda bilgileri sızdıran kullanıcı, sızan şifrelerin yaklaşık yüzde 60’ının güncel olduğunu belirtiyor.

Gmail hesaplarının yanında listede ayrıca Yandex ve Rus arama motoruna ait email adresleri yer alıyor. Hack’lenen Gmail hesaplarının da İngilizce, Rus ve İspanyolca konuşulan ülkelerde olduğu söyleniyor.

Google ve Yandex temsilcileri CNews’e yaptıkları açıklamada sızdırılan listede daha önceki yıllarda oluşturulan email adreslerinin yer aldığını belirttiler. Bu durum da yeni hesaplara erişim sağlanamadığı anlamına geliyor.

Kaynak: Daily Dot, Business Insider

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Cairo