Skip to main content

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, lisans başvurusu yapmadığı gerekçesiyle 72 saat süre verdiği Spotify ile ilgili nihai kararı açıkladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Spotify‘ın da içerisinde bulunduğu internet üzerinden yayın yapan bazı kuruluşlara lisans başvurusu için 72 saat süre verdiğini duyurmuştu. Duyuruda, Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘internet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10’uncu maddesine işaret edilerek, söz konusu internet sitelerinin, internet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceği belirtilmişti. Bu gelişmelerin ardından Spotify, Türkiye pazarından çekilmek istemediği için gerekli işlemleri yapmak için RTÜK’e başvuru yaptığı söylenmişti.

RTÜK’ten Spotify açıklaması

RTÜK konuyla ilgili,‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.‘’ açıklamasını yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.”