Skip to main content

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından Netflix’in internetten yayıncılık için lisans başvurusu yapan kurumlar arasında olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmelik ile birlikte, internet televizyonları üzerindeki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi resmen yürürlüğe girdiğini sizlerle paylaşmıştık. RTÜK’ün yayınladığı yönetmeliğe göre, Netflix, puhutv, BluTV gibi Türkiye’de faaliyet gösteren dijital yayıncılık platformlarının Türkiye’de yayınlarını sürdürebilmeleri için yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almaları gerekiyor.

Başvuru yapan 253 şirketin arasında Netflix’in olmadığı açıklamasını yapan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Netflix’in Türkiye’den çıkacağı yönünde bir açıklama yapması muhtemeldir yorumunda bulunmuştu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Netflix cevabı

RTÜK başkanı Ebubekir Şahin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Netflix’in Türkiye pazarından çekilmeyeceğini, internetten yayıncılık için lisans başvurusu yapan kurumlar arasında olduğunu söyledi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin paylaşımında, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.