Skip to main content

Yapay zeka tabanlı bir portföy optimizasyon ve robo danışmanlık platformu Akıllıfon, 600 bin TL değerindeki ilk yatırımını Lima Ventures’den aldı.

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in, portföy yönetim şirketlerine algoritmalara dayalı fon, fon sepeti oluşturma ve yönetme hizmeti veren girişimi Akıllıfon, 600 bin TL değerindeki ilk yatırımını aldı. Finansal kurumlara API ve SDK çözümlerinin yanında web ve mobil tabanlı çözümler de sunan Akıllıfon, sadece yüksek gelir varlık grubundaki yatırımcıların yararlanabildiği profesyonel yatırım danışmanlığı hizmetini tüm yatırımcılara yayarak bu hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmayı amaçlıyor. Aldıkları yatırımla ilgili konuşan Akıllıfon Kurucu Ortaklarından Dr. Esra Ulaşan, “Lima Ventures’in özellikle finans alanındaki tecrübe ve know-how’ının Akıllıfon’a katılmasıyla birlikte global bir startup olma yolunda daha da hızlanacağımıza inanıyoruz” dedi. Lima Ventures Başkanı Ahmet Argun ise; Lima Ventures olarak pandemi ile birlikte bireysel yatırımcıların sayısının nerede ise ikiye katlandığı ülkemizde, önemli bilim insanları tarafından en gelişmiş teknolojiler kullanılarak geliştirilen Akıllıfon’un gerek aracı kurumlar, gerekse yatırımcılar için önemli bir fark yaratacağına inandığını belirtti.

Finansal kurumlara portföy optimizasyonu ve fon oluşturma hizmeti veren Akıllıfon, menkul kıymet yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarında fon sepeti oluşturma, yönetme ve geçmiş portföy simülasyonları da sunuyor. Akıllıfon, İTÜ Çekirdek’in InsurTech Programı’ndan aldıkları desteklerin yanı sıra Ege Teknopark, Lonca, YFYİ, KoçSistem, Insurtech HUB tarafından da destekleniyor. Akıllıfon gelir modeli farklı paket seçeneklerine göre kullanıcı başı lisans ücreti ve performans ücretine dayanıyor.