Skip to main content

Reklamlı ve daha uygun fiyatlı bir abonelik planı üzerinde çalışan Netflix, film ve dizileri indirerek bağlantıya gerek duymadan izleme özelliğini bu plana dahil etmeyebilir.

Netflix’in halihazırda sunduğu abonelik planlarından daha uygun fiyatlı yeni bir abonelik planı üzerinde çalıştığı ve bu planın, diğer planların aksine reklam gösterimi yapacağı biliniyor. Netflix’in üzerinde çalıştığı bu yeni abonelik planı hakkında bir detay daha konuşulmaya başlandı.

Bilindiği üzere Netflix, kullanıcılarına aboneliğin kullanılabileceği cihaz sayısının ve dijital akış çözünürlüklerinin farklılık gösterdiği abonelik planları ile ulaşıyor. Ücretler farklılık gösterse de Netflix, kullanıcılarına dizileri ve filmleri indirerek bağlantı kullanmadan her yerde izleme imkânı da sağlıyor. Fakat reklam destekli ve daha uygun fiyatlı olacak olan yeni abonelik planı, diğer abonelik planlarının önemli bir parçası olan bu özelliğe sahip olmayabilir.

Bu önemli detay, bir yazılım geliştirici olan Steve Moser’in Netflix’in iPhone uygulaması ile ilgili bilgiler arasında gördüğü, indirerek izlemenin reklamlı plan hariç diğer tüm abonelik planlarında yer aldığına dair ibareyi paylaşmasının ardından konuşulmaya başlandı. Netflix ise TechCrunch’a, reklamlı abonelik planının detaylarının henüz kesinleşmediğini, çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Bu farklılığın sebebi, Netflix’in çevrimdışı versiyonunda reklam göstermesinin teknik olarak zor olması. Benzer reklamlı abonelik planlarına sahip olan HBO Max ve Hulu’da reklamlı paketlerinde indirme seçeneği sunmuyorlar.

Kaynak: Netflix with ads might not come with offline viewing – Engadget