Skip to main content

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi değişikliği açıklamasının ardından açıklamada bulunarak WhatsApp ve Facebook hakkında resen soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp, kullanıcı gizliliği için uçtan uca şifreleme teknolojisine geçtiğini açıkladı. Kullanıcı sözleşmesinde değişikliğe giderek daha fazla veri elde etme imkanı sağlayan şirketin bu kararı ciddi tepkiler aldı. WhatsApp’ın gizlilik politikasında yaptığı bu önemli değişikliği açıklamasının ardından tartışmalar sürerken WhatsApp, bugün yayınladığı bir duyuru ile Facebook’un WhatsApp mesajlarına erişimi ve güncellemenin Türkiye’deki kullanıcıları nasıl etkilediği sorularına cevap verdi.

Rekabet Kurumu, WhatsApp’a soruşturma açtı

BTK, Bakanlık, KVKK ve Rekabet Kurumu‘nun bu hafta içinde WhatsApp için bir araya gelerek karar vereceği bilgisinin paylaşılmasından sonra yeni açıklama geldi. Rekabet Kurulu, Facebook’a resen soruşturma açıldığını açıklayarak vatandaşları acele etmemeleri konusunda uyardı.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsAppkullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”