Skip to main content

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Android cihazlarda yer alan uygulamalarda Google’a öncelik verildiği için Google’a yaptırım uygulanabileceğini belirtti.

Google, Android telefonlardaki uygulamalarda Google’a öncelik verdiği için soruşturma kapsamına alınabilir. Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, Google’ı bu konuda uyararak, “Google’ın mobil işletim sistemi Android ve mobil uygulama sunumuna (Google Play) ilişkin davranışlarına yönelik şikâyetler bulunuyor. Soruşturma kararı verildi, süreç devam ediyor” dedi.

Google, Rusya’da satılan tablet ve akıllı telefonlarda Chrome haricindeki internet tarayıcılarını yok sayması, Yandex gibi internet tarayıcıları opsiyonlar arasında bile almaması üzerine 6.8 milyar dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

Booking.com’u biz kapamadık
Booking.com kararının hem ceza hem de faaliyeti durdurma cezası olarak algılandığını belirten Torlak, “Otellerle yaptığı sözleşmelerde ihlaller tespit edilince bizden ceza aldı. TÜRSAB’ın ‘Booking’in Türkiye çıkışlı faaliyetleri durdurulsun’ müracaatı vardı mahkemeye. Yurt dışından Türkiye adresli rezervasyon yaptırmaya kapatıldı. O nedenle iki kararı bizim verdiğimiz düşünüldü.” dedi.