Skip to main content

Türkiye’nin önde gelen yerli akıllı telefon üreticilerinden Reeder Teknoloji, Lucca’da düzenlediği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda verilen bilgilere göre yeni nesil teknoloji ürünleri üretmek üzere 2010 yılında kurulan ve halihazırda Türkiye’nin önde gelen yerli akıllı telefon üreticilerinden olan Reeder Teknoloji, toplam satış hasılatını son 3 yılda bileşik bazda yüzde 98 büyüttü. E-kitap okuyucu ile başladığı teknoloji üretimi serüvenini, tablet, akıllı saat, robot süpürge ve akıllı telefon ile genişleten, son olarak LED TV üretimine başlayan Reeder Teknoloji, halka arz için de gün sayıyor.

Akıllı telefon pazarında yüzde 6,5’lik pazar payını hızla artırmaya kararlı

Reeder Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral, toplantıda yaptığı konuşmada, akıllı telefon pazarında yüzde 6,5’lik pazar payını hızla artırmaya kararlı olduklarını, yakın zamanda LED TV üretimine de başladıklarını vurguladı. Reeder Teknoloji’nin, yerli bir marka olarak akıllı telefon pazarında miktarsal pazar payı ile son iki yılda öne çıktığını belirten Saral, Reeder’ı diğer markalardan ayıran en büyük özelliğinin bu topraklardan çıkan yerli bir marka olmasının yarattığı maliyet avantajı olduğunu ifade etti. Saral, “Hasılat bazında yıllık bileşik büyüme oranımız son 3 yıl için yüzde 98 oldu. Tüm bunların etkisi ile toplam ciromuz 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 108,87 artışla 942,8 milyon TL’ye çıktı. Bu yılın Mart ayı itibarıyla 378,9 milyon TL olan ciromuzun yüzde 98,22’sini cep telefonu, kalanını ise tablet ve akıllı saat oluşturuyor. Satışlarımızın telefon ağırlıklı olmasının temel sebebi ise piyasadan gelen talep ve maliyet avantajının diğer ürünlere göre daha yüksek olması” dedi.

reeder-uretimAkıllı telefon üreticileri içinde Ar-Ge Merkezi olan tek marka

2022 yılı içinde faaliyete geçen yeni üretim tesisleriyle birlikte kapasitesini 4 kat artırdıklarını ve yeni kategorilerden ürünlerin üretimini yapabilir hale geldiklerini söyleyen Saral, “Geçen yıl yatırımı tamamlanarak faaliyete geçen Ar-Ge Merkezi ile sektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Türkiye’de mobil telefon üreticileri arasında tek olan Ar-Ge Merkezimiz sayesinde ileri teknolojinin tohumlarının atılması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Halka arz için gün sayıyor

Öte yandan, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduklarını da vurgulayan Saral, halka arzdan elde edilecek kaynağın işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve kısa vadeli finansal borçluluğun azaltılması tesis, makine ve cihaz yatırımları ile kapasite artışı, cep telefonu LCD paneli üretim tesisi yatırımı, cep telefonu batarya üretim tesisi yatırımı, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile girişim/teknoloji yatırımlarına aktarılacağını söyledi. Saral’ın verdiği bilgiye göre, Reeder Teknoloji’nin halka arzında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) konsorsiyum lideri olacak. Halka arzda Ziraat Yatırım ve Yatırım Finansman Menkul Değerler de eş liderliği üstlenecek. Sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda Reeder Teknoloji’nin çıkarılmış sermayesi 780 milyon liradan 950 milyona artırılacak. Halka arz edilecek 170 milyon liralık nominal değerli paylar dışında, mevcut ortaklara ait ve nominal değeri 45 milyon lira olan paylar da satışa sunulacak.