Uncategorized

DigitalAge | 05.06.2013 - 17:44

RedHack’ten gözaltına önlem için Twitter ipuçları

Ünlü hacker grubu RedHack, Twitter yüzünden gözaltına alınma durumunda yapılması gerekenleri Twitter üzerinden paylaştı. Toplamda 6 maddede özetlediği paylaşımında, Twitter’ın Türkiye’ye IP bilgisi vermediğini, ancak Facebook, Skype ve Hotmail’in bu bilgiyi paylaştığı notunu düştü. Ayrıca Devrimci Mercimek isimli Blogspot hesabında da gözaltı durumunda yapılabileceklere yer verildi.    ‘İzmir’de Gezi Parkı direnişi olaylarında sosyal medya üzerinden […]

Ünlü hacker grubu RedHack, Twitter yüzünden gözaltına alınma durumunda yapılması gerekenleri Twitter üzerinden paylaştı. Toplamda 6 maddede özetlediği paylaşımında, Twitter’ın Türkiye’ye IP bilgisi vermediğini, ancak Facebook, Skype ve Hotmail’in bu bilgiyi paylaştığı notunu düştü. Ayrıca Devrimci Mercimek isimli Blogspot hesabında da gözaltı durumunda yapılabileceklere yer verildi. 
 
‘İzmir’de Gezi Parkı direnişi olaylarında sosyal medya üzerinden propaganda yaptıkları iddia edilen en az 24 kişinin gözaltına alınmasından sonra, Kızıl Hackerlar’ olarak tanınan hacker grubu RedHack, Twitter’da hukuksal süreç ve teknik konularla ilgili altı madde paylaştı. 
-Gözaltına alınırsanız ve ‘Bu ben değilim’ derseniz, sizin olduğunuzu ispatlamaları lazım.
-Sizin olduğunuzu ispatlamak için Twitter’a yazı yazıyorlar, ama Twitter reklamcılık politikası gereği Türkiye’ye IP vermiyor.
-Geriye bilgisayarınızdan delil toplamak kalıyor. Bunun için bilgisayarınıza ‘parolamı hatırla’ gibi kayıt eden özellikler eklemeyin. Eğer bilgisayarınıza parola ve eposta kaydettiyseniz bunları silin. Mümkünse live CD kullanın girişlerde. Live CD’ler Linux dergilerinde bedava veriliyor.
– Eğer Twitter dışı işler yapacaksanız IP gizlemek için uluslararası anlaşmaların bağlamadığı okyanus adalarında ki VPN türü çözümlere gidin.
– Sizin siz olduğunuzu ispatlayamazlarsa siz olduğunu bilseler de bir şey yapamazlar. Kuralına göre oynayın, eğlencenize bakın.
-Mobil kullanıcılar parolalarını ‘otomatik hatırla’ şeklinde telefona kaydetmedikleri sürece sorun yok. Sizin olduğunuzu ispatlayamazlar.
-Ama şunun altını çizelim Twitter IP vermiyor, ama Facebook, Skype, Hotmail vs. veriyor. Buralarda VPN türü spoofing araçları kullanın.
Akıllı telefon kullanılıyorsa, sosyal medya uygulamaları kaldırılmalı
Devrimcimercimek isimli Blogspot hesabından da konuyla ilgili bir paylaşıma yer verildi. Buna göre; akıllı telefon kullanılıyorsa, WhatsApp, Twitter, Facebook, Skype gibi uygulamaları kaldırılmalı. Mail adreslerinizle telefonunuzun ilişkisini kopartılmalı. Telefon rehberinin daha öncesinden yedeklenmesi uyarısına yer verildi. 
Kullanılan bilgisayarla ilgili olarak, tarayıcınızın tüm kayıtlı tarama verilerini (kayıtlı formlar, önbellek, çerezler) silinmeli. Otomatik oturum açmadan ziyade her tarayıcıda bulunan gizli modun kullanılması öneriliyor. 
Twitter dışında herhangi bir ortamda direnişe destek verilmesi durumunda, IP adresini gizlemek adına mutlaka bir VPN kullanılması gerektiğinden bahsediliyor. RedHack’in belirttiğine göre en güvenli VPN’leri uluslararası anlaşmaların geçersiz olduğu okyanus adalarında bulunanları oluşturuyor. 
Ek olarak; CCleaner adlı yazılımı indirerek hiç bulunamayacak olan dosyaların da silinebileceği bilgisi paylaşıldı. 
Özgür Mumcu ise Twitter’dan polis tarafından mağdur bir duruma düşmeniz halinde yapılabilecekleri bir dosya paylaşarak durumu özetledi. Yaşanan olaylarla ilgili hukuki başvuru yapmak isteyenler için kılavuz niteliğinde olan dosyaya şuradan ulaşabilirsiniz.