Skip to main content

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Ramazan ayı boyunca tüm GSM operatörlerinin üyelerine 1 GB internetin ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs süreci ile ilgili olarak GSM operatörlerinin genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleşen video konferans toplantısının detaylarını ve alınan kararları basınla paylaşan Bakan Karaismailoğlu, görüşmeler sonucunda GSM operatörleri ile bir mutabakata vardıklarını ve ramazanda 81 milyon mobil aboneye 1 GB internet sunulacağını duyurdu. Söz konusu ücretsiz internet, aboneler arasında hiçbir ayrım olmadan tanımlanacak.

Bakan ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sağlanan ders içeriklerine ulaşması için tüm hanelere 8 GB’a kadar internet tanımlandığını da aktardı. Yapılan görüşmelerde sağlık çalışanlarına dönük kampanyalar için de anlaşma sağlandı. Buna göre 780 bin kişiden fazla olan sağlık çalışanlarına aylık 5 GB internet ve 500 dakika konuşma süresinin ücretsiz olarak verilmeye başlandı. 12 bin 864 saha çalışanına ise 3 ay süreyle aylık 15 GB internet ve 15 bin dakika konuşma süresinin ücretsiz olarak sunulacağını bildirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarına, öğrencilere ve 65 yaş üstü vatandaşlara destek kampanyaları sunan GSM operatörlerine ayrıca teşekkür etti.