Skip to main content

Yemeksepeti, 2020’nin Lezzet Rehberi’nde kullanıcılarının lezzet tercihlerinden alışveriş alışkanlıklarına kadar birçok detayı bir infografik ile paylaştı.

Yemeksepeti, 2020 yılında 69 ilden verilen 340 milyon porsiyon siparişi inceledi ve kullanıcılarının lezzet tercihlerinden alışveriş alışkanlıklarına kadar birçok detayı bir infografikle paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre 5,3 milyon yeni üye kazanan Yemeksepeti, toplamda 19 milyonu aşkın üyeye ulaştı.

32 bin 437 yeni restoranı sistemine ekleyen Yemeksepeti’nde kullanıcılar en çok aileleriyle birlikte sipariş oluşturdu. Tek başına sipariş verenlerin oranı ise yüzde 13’te kaldı. Bu yılın sipariş rekorunu kıran kullanıcılar yıl boyunca toplam 1.548 adet sipariş verdi. 2020’de bir başka rekor da sepet tutarı ile kırıldı. İstanbul’dan bir kullanıcı tek seferde 4 bin 600 TL tutarında ızgara köfte siparişi verdi. İzmir’de yer alan bir restoran ise sadece bir günde 1907 adet sipariş alarak rekorun sahibi oldu. Bir seferde en çok sipariş edilen ürün rekoru ise 300 adet ile lahmacunun oldu.

Kullanıcılar 2020’de restoranlara toplam 9.5 milyon yorum ve 54 milyon puanlama yaptı. Yıl içerisinde  Yemeksepeti’nin en yoğun olduğu gün Cuma, en yoğun olduğu saat 19.00-20:00 arası oldu. Tüm şehirler içerisinde sipariş cirosunu en çok arttıran iller ise Erzincan, Mardin ve Sinop.

Yemeksepeti’nde Joker, Vodafone Menüleri, Seçilmiş Menüler, Algida Menüleri, Maximum Menüler, Kampüs ve diğer indirimler sayesinde kullanıcılar yaklaşık 395 milyon TL tasarruf sağladı. En çok indirim uygulanan ürünler ise kebap, döner ve burger oldu.

Yemeksepeti kullanıcıları bağış yap seçeneğini kullanarak diledikleri bir sivil toplum örgütüne toplamda 51 bin kez bağış yaptı.

2020 yılı boyunca toplam 32 milyon siparişte “Yeşili Koruyalım” kutucuğu işaretlendi ve restorana “Servis (plastik tabak, çatal, bıçak ve kâğıt peçete) gönderme” mesajı gönderildi. Geçen seneye göre tıklanma oranı yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu seçeneği tercih eden Yemeksepeti kullanıcıları sayesinde, 2020 yılında 630 ton daha az plastik tüketildi.

Yemeksepeti kullanıcıları bu yıl toplam 15 kategori arasından tatlıyı 6. sıraya taşıdı. Dondurma, Çikolatalı Sufle, Künefe ve Fırın Sütlaç ise en çok sipariş verilen tatlılar arasında zirvede yer aldı. 2020 yılında verilen kahve siparişleri geçtiğimiz seneye oranla 3 kart arttı. Yemeksepeti kullanıcıları tarafından en çok sipariş verilen kahve ise Caffè Latte oldu.

Yemeksepeti’nin verilerine göre 2020’nin en çok sipariş edilen ürünü döner oldu. Son yılların rekortmeni lahmacun ikinci sırada yer alırken bu yılın en sevilen üçüncü lezzeti ise Adana dürüm oldu. 2020’de sipariş oranını en çok arttıran yemek kategorisi yüzde 125 artış ile sebze yemekleri oldu.