Skip to main content

Qualcomm, evlerde kullanılan Wi-Fi ağları için video yayınını en iyi hale getirecek yeni Video-Over-Mesh özelliklerini de görücüye çıkardı.

Qualcomm, geniş bant hizmet sağlayıcıları için mesh ağ kurulumlarını hızlandırmak ve en yeni taşıyıcı sınıfı video özelliklerini kullanıcılara ulaştırmak için önde gelen üreticilerle çalışmaya başladı. Şirket giderek büyüyen taşıyıcı müşterileri için Qualcomm Video-Over-Mesh özellikleri ile mesh ağları üzerinden video erişimini en iyi hale getiren endüstrinin ilk uçtan uca, video üstü kablosuz bağlantı çözümünü (VoW) tanıttı.

Qualcomm Technologies Acelink, Alpha Networks, Askey, Hitron, Sercomm, Technicolor ve WNC gibi orijinal donanım üreticileri ile birlikte çalışarak 2018 yılında kullanıcılara sunulacak olan Qualcomm Mesh Networking Platform’a uyumlu taşıyıcı mesh çözümleri üretmeye başlayacak. Qualcomm Technologies ayrıca Adaptive WiFi’ın öncüsü Plume Design, Inc. gibi önde gelen hizmet ve bulut sağlayıcıları ile gerçekleştirdiği iş birlikleri sayesinde geniş bant taşıyıcıları ile de yakın temaslarını sürdürüyor. İki adet anahtar teslim Wi-Fi donanımının referans tasarımı için birlikte çalışan Qualcomm Technlogies ve Plume Design her bir noktayı kapsayacak geniş çaplı bir performans, bulut yönetim yetkinlikleri ve taşıyıcıların büyük ve karmaşık ağları yönetirken ihtiyaç duyulan bilgi ve tespitleri sağlayacaklar. Plume’un bulut tabanlı kontrol ve yönetim çözümleri halihazırda Mesh Networking Platform üzerinde çalışabiliyor.

Evlerde kullanılan ağ bağlantıları birçok cihazın video ve diğer yüksek bant genişliği gerektiren işlemleri ile git gide kalabalık hale gelirken taşıyıcılar gecikme, ara belleğe alma ve yarıda kalan verilerin önüne geçmek için ağ kapasitelerini uygun bir şekilde yönetmek zorundalar. Benzer sorunlar kullanıcıların bir ağdan öbürüne geçerken kesintisiz bir bağlantıya sahip oldukları mesh ağları için daha da karmaşık hale geliyor. Video-Over-Mesh kullanıcılara çok ağlı Wi-Fi sistemlerinin olduğu evlerinde, her bir noktada yüksek kalite videoları takılmadan izleme şansı veriyor. Gelişmiş yazılım özellikleri ile 40ms’den az gecikme ve yüksek yörünge kayıp koşullarında neredeyse kayıpsız video ile optimize hale getirilmiş bir deneyim sunuyor. Multi-User MIMO ve gelişmiş video yayın koruması sayesinde HD ve UHD videolar aynı anda oynatılabiliyor.