Skip to main content

Avrupa’nın yaşadığı enerji krizinin müsebbibinin Rusya olmadığını belirten Putin, Nord Stream 2’yi öne sürdü; Avrupa’nın krizin sebebi için kendi ‘yeşil ajanda’sını da gözden geçirmesi gerektiğini aktardı.

Şangay İşbirliği Örgütü’nün Özbekistan’da düzenlenen zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın yaşadığı enerji krizi ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Putin, Rusya’nın, Avrupa’nın yaşadığı enerji krizinin müsebbibi olmadığını belirtti; Avrupa’nın yaptırımlardan vazgeçerek Nord Stream 2 üzerinden doğalgaz alabileceğini aktardı.

Bilindiği üzere, Rus doğalgazına bağımlı olan ve kullandığı doğalgazın %40’ını Rusya’dan alan Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte ülkeye yaptırımlar uygulamaya başlamış, bu süreçte de Rus enerjisine sırt çevirmişti.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’ya 155 milyar metreküp doğalgaz ihraç eden Rusya, bu ihracın 3’te birinden fazlasını Nord Stream 1 ile gerçekleştirmişti. Avrupa’ya yılda 55 milyar metreküp doğalgaz aktarımı yapabilecek olan Nord Stream 2 ise Eylül ayında tamamlanmış, fakat Almanya’nın projeyi Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminden hemen önce rafa kaldırması ile birlikte faaliyete açılamamıştı.

Nord Stream 1 ile sağlanan gaz akışı ise bu ay içerisinde Gazprom tarafından tamamen kesildi. Gazprom ve Kremlin, gaz akışındaki yavaşlamanın ve kesintinin arızalardan kaynaklandıkları konusunda ısrarlarını sürdürüyorlar.

Putin, ayrıca, Avrupa’nın ‘yeşil ajanda’sını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Zira bilindiği üzere, Avrupa’nın yenilenebilir enerji için acele etmesi, enerji krizinin etkilerini bir hayli artırdı.

Kaynak:  Putin says Russia’s not responsible for the EU’s energy crisis — it just needs to ‘push the button’ on the Nord Stream 2 pipeline to get more natural gas – Business Insider