Skip to main content

Bankacılık uygulamaları sıralamasında bankaların iOS ve Android uygulamaları incelendi.

Mobil yazılım şirketi Pozitron, mobil bankacılık uygulamalarına yönelik yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

‘Türkiye’de Mobil Bankacılık Uygulamaları’ başlıklı raporda toplamda 16 bankanın iOS ve Android tabanlı mobil bankacılık uygulamalarını incelendi. Rapor ise mobil bankacılık uygulamalarının kullanıcı yorumlarına göre; performanslarını değerlendirmek ve bankaların mobil pazardaki durumlarını incelemek amacıyla hazırlanmış durumda.

Mobil bankacılık uygulama raporu, banka uygulamalarının Eylül 2013 tarihinde Apple iTunes Store ve GooglePlay Store’dan çekilen kullanıcı yorumlarına göre oluşturuldu.

Google PlayStore ve Apple iTunes Store’daki kullanıcı yorumlarına göre değerlendirme yapan rapor, en beğenilen uygulamaları 5 üzerinden 3,5 ve üzeri puanla derecelendirilme, aldığı oyların yüzde 70’inin olumlu olması (3 ve üstü yıldız almış) ve en az 50 kullanıcının oy kullanma kriterlerine göre belirliyor.

iOS’ta en beğenilen mobil uygulamalarına sahip üç banka ve uygulamaları Türkiye Finans Katılım Bankası – Türkiye Finans Mobil Şube (4,50 puan, 650 oy, yüzde 93 oranında olumlu yorum), Türkiye İş Bankası – İşCep (4,40 puan, 9556 oy, yüzde 89 oranında olumlu yorum) ve Türk Ekonomi Bankası – CEPTETEB (4,20 puan, 1737 oy, yüzde 87 oranında olumlu yorum) olarak sıralanmış durumda.

Android tabanlı en beğenilen bankacılık uygulamaları ise sırasıyla, Yapı Kredi Bankası – Yapı Kredi Mobil Bankacılık (4,40 puan, 12047 oy, yüzde 93 oranında olumlu yorum), Akbank – Akbank Direkt (4,20 puan, 4588 oy, yüzde 87 oranında olumlu yorum) ve ING Bank – ING Bank Mobil (4,20 puan, 928 oy, yüzde 90 oranında olumlu yorum) olarak yer alıyor.