Skip to main content

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen, Türkiye ve 23 Avrupa ülkesindeki startup’lara yönelik, enerji ve temiz teknoloji konulu PowerUp! yarışmasının büyük finali 19 Haziran’da Prag’da gerçekleşecek.

Sürdürülebilir enerji konusunda Avrupa’nın en önemli inovasyon üreticilerinden biri olan EIT InnoEnergy tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen PowerUp! yarışmasının büyük finali için geri sayım başladı. Digital Age olarak medya sponsorları arasında yer aldığımız, 19 Haziran’da Prag’da gerçekleşecek yarışmanın başlıca alanını enerji ve temiz teknoloji sektörü oluşturuyor ancak mobilite, siber güvenlik ve akıllı şehirler de kapsam dahilinde bulunuyor. Birincilik ödülü 30 bin Euro’ya yükseltilen yarışmanın ikincilik ödülü 10 bin Euro, üçüncülük ödülü ise 5 bin Euro. En başarılı projelerin yaratıcıları ise 150 bin Euro’ya varan bir finansman sunan prestijli EIT InnoEnergy Highway Hızlandırıcı Programı’na davet edilecekler. Yarışmanın Türkiye ayağının sorumlusu ise EIT InnoEnergy’nin Türkiye’deki tek partneri olan Sabancı Üniversitesi.

Yarışmaya başvuran projeler arasında en iyilerin kendilerinin know-how’undan faydalanma imkanına sahip olacağını söyleyen EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler bu konuda şunları söylüyor: “Biz, startup’lara yatırım yapan diğer şirketlerden farklıyız. Ticari hale gelene kadar projeleri sadece finanse etmekle kalmıyor, aynı zamanda destekliyoruz. Örneğin, takım oluşturma, eğitim, koçluk, mentorluk ile ilgili hizmetler sunuyoruz. Buna ek olarak, dış finansman kurumlarına erişimi kolaylaştırıyoruz, risk sermayesi ağlarıyla işbirliğine yardımcı oluyoruz ve ürünün kendisini de geliştiriyoruz. Bunun için araştırma kurumları ve üniversitelerle işbirliği yapıyor, çeşitli alanlardan mühendisleri davet ederek işbirliği ortamı yaratıyoruz.”

En çok başvuru Türkiye’den

Türkiye ile birlikte Doğu ve Orta Avrupa’nın 23 ülkesinden enerji odaklı faaliyet gösteren toplam 299 startup’ın başvuru yaptığı yarışmanın Türkiye Finali’nde, temiz enerji ve çevre dostu teknolojiler alanında yaptıkları inovatif çalışmalarla adından söz ettiren 10 startup sahne aldı. En çok başvurunun Türkiye merkezli startuplar tarafından gerçekleştirildiği PowerUp!’ın Türkiye finali, Sabancı Üniversitesi Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi’nin (SUCool) evsahipliğinde, 10 Mayıs 2018 Perşembe akşamı, Sabancı Center’da gerçekleşti. Yarışmaya başvuran 37 startup arasından seçilen 10 startup, 5-6 Mayıs 2018 tarihlerindeki Bootcamp’te konusunda uzman eğitmen, mentor ve enerji sektörü profesyonelleri ile birlikte iş modelleri üzerinde çalışma ve final gecesi performansları öncesinde sahne provası yapma imkanı buldu. Bahsi geçen 10 startup, 10 Mayıs’taki finalde enerji sektörü temsilcileri ve yatırımcıların oluşturduğu kalabalık davetli topluluğu karşısında iş fikirlerini sunma imkanı buldu.

EIT InnoEnergy Türkiye Direktörü Başar Kaya Türkiye’deki enerji startup’larının önemini şöyle anlatıyor: “Türkiye’de oldukça yeni ancak hızla gelişen bir girişimcilik ekosistemi var ve hem bölgesel öncelikler hem de global gelişmeler itibariyle ekosistemin en dikkat çeken girişimlerin başında ise enerji startup’ları geliyor. Enerji piyasalarının regülasyonlara tabi süreçleri ve çoğunlukla büyük oyuncuların kontrolündeki pazar dinamikleri, startup’ların pazara girişini engelleyebiliyor. Bu bağlamda InnoEnergy gibi global enerji pazarlarına hakim ve önemli iş ortaklarına sahip bir kurumun desteği, herhangi bir startup’ı bulunduğu yerel pazarlardan global pazarlara çok kolay bir şekilde taşıyabilir. Bu bakımdan PowerUp yarışması, ülkemizdeki enerji girişimcilerinin EIT InnoEnergy ile ilk teması sağlamaları ve global iş ağının bir parçası haline gelebilmek adına çok önemli.”