İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 01.06.2022 - 15:39

Porsche’den Rimac’a yatırım

Porsche, Bugatti'nin yönetimini devralmak için geçtiğimiz yıl iş birliğine gittiği elektrikli spor otomobil üreticisi Rimac'a tekrar yatırım yaptı.

Hırvatistan menşeili elektrikli otomobil üreticisi Rimac, Porsche, Softbank ve Goldman Sachs’in katıldığı yatırım turunu 500 milyon euro (yaklaşık 536 milyon dolar) yatırım ile tamamladı. Geçtiğimiz yıl Rimac’a 83,3 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Porsche, bahsi geçen yatırım turunda bu kez sekiz haneli meblağlara çıkarak Rimac’ın %20’sinin sahibi oldu.

Elde edilen yatırım ile Zagreb’de 200 milyon dolarlık bir Rimac kampüsü oluşturulacağı ve Rimac’ın Rimac Technology adlı elektrikli otomobiller için parça tasarımı ve üretimi yapan alt kuruluşunun destekleneceği bilgisi paylaşıldı.

Rimac’ın Porsche ile ilişkisi yatırım turlarından fazlasını kapsıyor. Geçtiğimiz yıl Porsche ile ortak bir girişime imza atan Rimac, Bugatti’nin yönetimini Volkswagen’den devralmış; elektrikli spor otomobiller ürettiği bölümünü Bugatti ile birleştirerek oluşturduğu Bugatti Rimac adlı oluşumun %55’ine sahip olmuştu. Bugatti Rimac’ın %45’i ise Porsche’ye ait.

Bu iş birliğinden sonra açıklanan ilk otomobil ise Rimac Nevera olmuştu. 1.914 beygirlik elektrikli otomobilin 0’dan saatte 100 kilometre hıza çıkış süresi 1,85 saniye ve araç saatte 402 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Rimac, Porsche’nin yanı sıra Hyundai, Koenigsegg, Pininfarina ve Aston Martin için bataryalar geliştiriyor ve üretiyor.

Kaynak: Porsche pours more cash into EV supercar company Rimac – Engadget