Skip to main content

Oscar’lı yönetmen Oliver Stone, son haftalarda fenomen haline gelen Pokémon Go hakkındaki endişelerini dile getirdi. Stone, oyunun toplumları totalitarizme sürükleyeceğini ileri sürdü

Katil Doğanlar ve Geceyarısı Ekspresi gibi filmlere imza atan ünlü yönetmen Oliver Stone, Le Figaro’da yer alan habere göre, Nintendo’nun kısa sürede gündemimizde geniş yer bulan Pokémon Go oyunu hakkında ilginç yorum ve iddialarda bulundu.

Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa eden ABD’li bilgisayar uzmanı, eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden’ın hayatından ilham alarak hayata geçirdiği son filmi “Snowden” ile gündemde olan yönetmen, Pokémon Go hakkındaki endişelerini aktardı.

“Pokémon, özel hayatın kapitalizm tarafından işgalinin yeni bir aşaması”

Oyun sayesinde Google’ın, kullanıcıların bütün kişisel bilgilerine ulaşmasının tehlikelerine değinen Stone, “Bu oyun, özel hayatın kapitalizm tarafından işgalinin yeni bir aşamasıdır” dedi.

San Diego’da düzenlenen çizgi roman fuarı Comic Con’da konuşan yönetmen sözlerine şöyle devam etti:

“Bu artırılmış gerçeklik oyununun yaratıcıları, neler aldığınızı, neleri sevdiğinizi ve özellikle davranışlarınızı bilmek için, bu salonda bulunan herkesin verilerine ulaşabiliyor… Google, şimdiye dek hiç kaydedilmemiş büyüklükte bir kalkınmaya imza atan bir şirket. Bu gözetleme, daha doğrusu sızdırma işine çok büyük yatırımlar yaptılar… Nasıl hareket edeceğinizin önceden bilineceği, gerçek bir robot toplumunun yeni bir formuna dahil olacaksınız. Bu da, totalitarizm dediğimiz şey. Bu tuzağa düşürücü örgütlenme hepimize dünyanın her yerinde ulaşıyor. Davranışımızı manipüle ediyor ve bizden istediği gibi davranmaya başlıyoruz.”