Skip to main content

Sony Interactive Entertainment CEO’su görevinden ayrılıyor.

Sony Interactive Entertainment (SIE) CEO’su Andrew House görevinden ayrılıyor. 2011’den bu yana SIE’nin genel müdürlüğü görevini üstlenen House, bu yılın sonuna kadar yönetim kurulu başkanlığını görevinde kalacak. House’un yerine geçecek isim ise John Kodera olarak belirlendi.

Andrew House 27 yıldır Sony’de çeşitli görevlerde çalışıyordu. En önemli projeler arasında ise ilk PlayStation konsolunun kurumsal iletişimini yürütmek vardı. House’un dikkat çeken en son projesi PlayStation VR başlıklarının hayata geçirilmesi idi. Bu başlıklar 1 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. House ayrıca PS4’ün stratejisinden ve hayata geçirilmesinden de sorumluydu ve konsol 78 milyon satışa ulaştı.

Andrew House 20 yıldan fazla PlayStation’ı yönetti
Görevden ayrılmasına ilişkin bir açıklama yapan Andrew House, “PlayStation hayatımın 20 yıldan fazla bölümünü kapladı ve burada rekor kıran başarılara imza attık. Artık benim için yeni fırsatları değerlendirmenin zamanı” diyor.
House’un yerine geçecek olan John Kodera, 1992’den bu yana Sony’de çalışıyor ve 2010’da Kurumsal Stratejiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı. Kodera bunun ardından ise 2013’te ihdas edilen Sony Network Entertainment International’ın başkanlığına getirildi.