Skip to main content

Pro Evolution Soccer bu sene çok merak edildi. Bize de PES 2017’nin çıkacağı günü beklemek kalmıştı. Peki bu sene nasıldı oyun?

Pro Evolution Soccer’ı özellikle bu sene çok merak ediyordum. Çok değil 5-6 sene önceye kadar piyasadaki en iyi ve doğru futbol oyunuyken; nasıl oldu da Konami, PES’i her sene bir öncekinden daha da kötüye giden bir oyun haline getirdi gerçekten incelenmesi gereken bir konu. Ama 2017 için, yapımcılar çok iddialıydılar. Hatalardan ders çıkarıldığını ve uzun zaman sonra gelecek olan en iyi PES oyununun geleceğini söylediler. Bu cümleler hoşumuza gitmişti açıkçası. Bize de oyunun çıkacağı günü beklemek kalmıştı. Peki bu sene nasıldı oyun?

Bir pazartesi akşamüzeri. Steam’de ‘indiriliyor’ kısmında Pro Evolution Soccer 2017 var. Çayımı demleyip, Steam kontrol cihazını açtım. (Futbol oyunu gamepad’le oynanır) Bu akşam hiçbir şey keyfimi bozamaz. Değil mi? Oyunun ikonuna tıklıyoruz ve açılıyor. Hop, dakika bir gol bir ekranda bir uyarı penceresi çıkıyor: video kartı hatası. ‘Yoksay’ deyip geçiyorum hatayı. Keyfimi bozmuyorum. Menü sade, açıklayıcı. myClup’da neler var neler yok merak ediyorum. Ne de olsa PES’de harcayacağımız zamanının çok büyük kısmına myClub sahip olacak. Tıklıyorum. Hop, bir hata daha: İndirilen Dosya Bozuk Code: SGJC427. Birkaç kere daha deniyorum. Hep aynı hata. Evet bu sefer canım sıkılıyor. İnternette küçük bir araştırma yapıyorum. Türkiye’deki portlarla alakalı sorunları nedeniyle PES’in online bağlantılı hiçbir özelliğini kullanamazsınız diyor, anca yardımcı bir program indirip onu çalıştırıp, o program açıkken güncelleme yapabilirmişiz. Hayatımda böyle saçma bir şey görmedim. Neyse, bir şekilde o adımları gerçekleştirip oyunun online güncellemesini yaptım. Artık bir sorun çıkmayacak ümidiyle myClub’ı açtım. Paketlerimi açtım, oyuncularımı aldım, takımımı kurdum. İlk maçımı açıyorum. Ama o da ne? Daha oyun başlamadan kasmaya başladı. Maç başladıktan sonra da bu devam etti. Bilgisayar sistemim oyunun gereksiniminden fazlasını karşılıyordu ama buna rağmen hem inanılmaz bir kasma hem de ekranda titreme vardı. Kapadım oyunu. Yine internette gezindim. Neden diye. PES’in Nvidia ekran kartlı bilgisayarlarda sıklıkla gözüken bir sorunmuş bu sorun. Ben futbol oyunlarını konsolda oynamayı seviyorum. O yüzden, seneler sonra ilk kez bilgisayarda PES oynamaya kalktım. Tabi bu sorunlardan bihaberdim. Neyse, bazı ayarlar yaptım ve oyunu çalıştırdım. Maça başladım. Artık kasmıyordu. Ama oyuna karşı herhangi bir hevesim ve de sabrım kalmamıştı. Çünkü, keyifle açıp oynamak istediğim bir oyunu, saçma sebeplerden dolayı 1 saatlik uğraşlarım sonucunda oynamaya başlayabildim.

PES’de ilk denediğim mod myClup oldu tabi ki. Daha önce gördüğümüz, bildiğimiz, oynadığımız myClup’ın neredeyse aynısı. Küçük makyajlar elbette ki var. Ama özü aynı duruyor. Bana sorarsanız myClup asla Fifa’nın Ultimate Team seviyesinde bir mod değil ama yine de eğlenceli olabiliyor.

PES 2017'de hayal kırıklığı. Bu da mı gol değil?

Şimdi bir düşünün, dünya çapında futbol oyunu deyince akla gelen iki oyundan birisiniz. Senelerdir, her şeye rağmen hayranlarınız desteği sizden kesmiyor. Oyunu açıyorsunuz. Arkadaşınızla, hadi şöyle bir Chelsea – Real Madrid maçı yapalım. Ya da ‘bir Fenerbahçe – Galatasaray atalım’ dediniz. Atamıyorsunuz. Evet, yıl 2016. Oyunun sonunda kocaman 2017 yazıyor, ama PES hala dünyanın en büyük iki futbol liginin lisanslarını alamıyor. İspanya liginden sadece Barcelona var mesela. Diğerlerinin isimleri – Real Madrid bile – o bildiğimiz değişik PES takımları isimleriyle adlandırılmış. Premiere League’den ise Arsenal ve Liverpool dışında hiçbir takımın olmamasına artık şaşırmıyoruz. Ama yine de oyunun Türkçe olmasına rağmen, Türkiye’den sadece Beşiktaş’ın olması benim için en büyük hayal kırıklığı oldu. Bunlar dışında, kadrolarda kimi güncellenmemiş durumlar da gözüme çarptı.

Buraya kadar oyunu sürekli kötüledim gibi duruyor. Ama şöyle bir düşünün. Bir sene boyunca, bilgisayarınızda ya da konsolunuzda en fazla vakit harcadığınız oyun nedir diye sorsam çoğunluk Fifa ya da PES der. Bir futbol oyununun bize vaad ettiği şeyler çok geniş olmadığını kabul ediyorum. Ki zaten bizim de çok karışık, komplike isteklerimiz yok bu konuda. Arkadaşlarımızla istediğimiz takımları seçerek ‘kapışabileceğimiz’, online’da eğlenceli oyun modlarıyla tanımadığımız insanlarla maç yapabileceğimiz bir oyun. Oyunu oynarken bize minimum sıkıntı çıkarsın ki maksimum zevk alabilelim. Gerçekten, futbol oyunlarından devrimsel yenilikler beklemiyoruz. Ya da yenilik gelecekse bile bunu ele yüze bulaştırmadan yapılsın istiyoruz. Fifa, her geçen sene bunu gerçekten çok iyi başarıyor. Peki ya PES? Konuyu aslında şuraya bağlayacağım, Fifa her zaman bir futbol simülasyonu, PES ise ‘arcade’ oyun olmuştur. 5-6 sene önce ikisini de oynadığınızda, biri diğerinden iyi ya da kötü şeklinde ayrılmazdı. Tarz, tavır, verdiği zevk şeklinde ayrım yapardık. Bu geçen sürede, Fifa sürekli yenilik yaptı. Gerek grafiksel, gerek oynanışsal gerekse de modlar bakımından. PES ise bu yenilenmeye geç kaldı. Zamanla Fifa’nın gerisine düştü. Her sene adım adım yapması gereken şeyi, 2 sene önce bir anda yapmaya kalkınca da işler sarpa sardı. PES bildiği güvenli sularda yüzmek yerine, oynanışını Fifa’nınkine yaklaştırmaya çalıştı. Tabi, bu strateji PES’e pahalıya mal oldu. Oynanış açısından berbat bir hale gelmişti. Fifa ise birkaç senedir, PES’ten çok daha iyi durumda. Bunda hemfikiriz değil mi?

PES 2017'de hayal kırıklığı. Bu da mı gol değil?

Ama PES 2017’de oynanışa baktığımızda, rahatlıkla bunun uzun zamandır oynarken en çok zevk aldığım PES olduğunu söyleyebilirim. Oyun gerçekten olması gerektiği gibi akıyor, komplike paslar kalkmış, topu alıp hurraaa diye bir kaleden diğer kaleye gidemiyorsun, koşu yoluna pas ve aşırtma ortalar tam kıvamında. Evet, belki biraz fazla kolay gol atabiliyoruz hala ama bu çok rahatsız edici bir durum değil. Grafikler yine bildiğiniz gibi. Fifa 17’yi gördükten sonra bana fazla donuk geldiler ama bir futbol oyunu için yeterli sayılır. Lakin taraftar animasyonları berbat olmuş. Bir de bana mı denk geldi ya da Türkiye’deki bu port sorunundan mı bilmiyorum, dakikalarca beklememe rağmen bir tane bile online maç yapamadım. Bu önemsiz bir ayrıntı gibi belirtmek istemezdim ama oyunu bu kadar yerdikten sonra bir de online maç yapamadığım için vurmaya takatim kalmadı.

Sözün özü. PES 2017, sıkıntılarına rağmen uzun zaman sonra gelmiş en iyi Pro Evolution Soccer. Ama bu haliyle asla Fifa’ya rakip olacak seviyede değil.

Puan: 55/100