Skip to main content

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kullanıma sunulan mobil uygulama Pergel, kapalı alanlarda gerçek zamanlı lokasyon takibini mümkün hale getiriyor. Pergel uygulamasını Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarına indiren kullanıcılar,…

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kullanıma sunulan mobil uygulama Pergel, kapalı alanlarda gerçek zamanlı lokasyon takibini mümkün hale getiriyor.
Pergel uygulamasını Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarına indiren kullanıcılar, Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) Çekmeköy Kampüsü’nde kendi konum bilgilerini dijital haritalar üzerinde gerçek zamanlı olarak görmenin yanı sıra, navigasyon, mekan/sınıf arama, konum tabanlı içerik alma, etkinlik ve medya içeriklerini takip etme gibi katma değerli servislerden yararlanabiliyor. Böylelikle kampüse gelen ziyaretçilerin ve yeni öğrencilerin kampüsü en interaktif şekilde keşfetmelerine olanak sağlanıyor.
Özyeğin Üniversitesi’nin Tanıtım Günleri için özel hazırlanan içerik sayesinde aday öğrenciler, ilgilendikleri bölüme özel hazırlanmış turları seçerek, gerçek zamanlı yönlendirmelerle kampüsü adım adım keşfedip, rotalardaki zengin içeriklere ulaşabiliyorlar.
Sistem nasıl çalışıyor?
2012 yılından itibaren Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ile Ar-Ge çalışmalarını sürdüren ArıKovanı firması, geliştirdiği teknoloji sayesinde, kapalı alanlarda bulunan kullanıcıları gerçek zamanlı olarak konumlandırmayı mümkün hale getiriyor. Kablosuz ağ (WiFi) bağlantı noktalarının yaydıkları sinyalleri analiz ederek konum takibi yapan sistem, kapalı alanlarda ek bir maliyet getirmeden uygulanabilmesi sayesinde büyük bir potansiyel taşıyor.
‘Pergel’in açısı genişleyecek
İlk uygulamasını Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleştiren ArıKovanı firması, geliştirdiği teknolojiyi Türkiye’deki ofis, üniversite, AVM, hastane, havalimanı ve müze gibi mekanlarda yaygınlaştırarak, tüm mekanları ‘Pergel’ çatısı altında toplamayı hedefliyor.