Skip to main content

ABD Savunma Bakanlığı, 9 milyar dolarlık bulut bilişim ağı sözleşmesini Google, Oracle, Microsoft ve Amazon ile imzaladı.

Bir süredir bir bulut iletişim ağı kurmak üzere çalışmalar yürüten ABD Savunma Bakanlığı, teknoloji devleri Google, Oracle, Microsoft ve Amazon ile 9 milyar dolarlık bir sözleşmeye imza attı. The Joint Warfighter Cloud Capability adlı bu proje, dünyanın dört bir yanında bulunan Amerikan askerlerinin sınıflandırılmamış, gizli ve çok gizli bilgiye erişim sağlayabilmeleri için geliştiriliyor. Pentagon’un modern savaş operasyonlarının omurgasını oluşturacağı düşünülen projede insansız hava araçları ve uydu iletişim sistemlerinden de bir hayli yararlanılacak.

Haziran 2028’de tamamlanması ve kullanılmaya başlanması planlanan bu bilişim ağı için daha önce bir başka sözleşmeye imza atılmıştı. O dönem JEDI olarak anılan ağın siyasallaştırıldığı iddia edilmiş, hukuki bir süreç başlatılmıştı. Zira sözleşmenin Microsoft ile imzalanması, Amazon tarafından tepkiyle karşılanmış; eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon’un kurucusu ve o dönem CEO’su olan Jeff Bezos ile düşmanca ilişkisi nedeniyle sözleşmeyi Microsoft’a yönlendirdiği iddia edilmişti. Pentagon, geçtiğimiz yıl, ertelemeler yaşandığını, bu süreçte gelişen teknoloji kaynaklı olarak Pentagon’un bulut bilişim ağından beklentilerin değiştiğini, yola Microsoft ile devam edilmeyeceğini açıklamıştı.

Uzmanlar, Pentagon’un müşterisi olmanın teknoloji devleri için ne kadar önemli bir prestij kaynağı olduğuna değiniyorlar.

Öte yandan, SpaceX’in Starshield adı altında Starlink’in askeri versiyonunu geliştirme çalışmalarına başladığını duyurması ve Pentagon’un SpaceX’e olan ilgisi, ilerleyen dönemde bu projeye SpaceX’in de dahil olabileceği anlamına gelebilir.

Kaynak: Pentagon splits $9 billion cloud contract among 4 companies – AP News