Skip to main content

PayPal, sunduğu yeni Beacon cihazıyla ödemeleri akıllı telefonlardan yapılmasına imkân tanıyor.

Fiziksel ortamda perakende satış deneyiminde güçlü konum elde etmek isteyen PayPal, Bluetooth bağlantılı yeni cihazını tanıttı. Buna göre; Beacon adını verdiği cihaz yardımıyla mağaza içi ödemeler akıllı telefonlardan yapılabilecek.

PayPal, kablosuz bilgisayar ağ bağlantısı sağlayan Bluetooth bağlantılı cihazıyla mağaza içinde kullanıcılara otomatik olarak check-in yapmasını sağlıyor. Ayrıca indirimleri ve gerekli bilgileri bildirimler aracılığıyla kullanıcıya taşımasının yanında ödemelerde kredi kartını geçirmeye gerek duyulmadan veya kendi akıllı telefonlarını çıkarmadan yapılacak.

Örneğin; kullanıcı bir mağazaya girdiğinde Beacon cihazı otomatik olarak kullanıcının akıllı telefonuyla check-in yapmak üzere bağlantı kurabilir. Bunun yanında kullanıcıya günlük indirimler gibi yenilikler hakkında bildirim yollayabilir.

Yeni bir ödeme deneyimi sunan bu sisteme bakacak olursak; satıcıya PayPal’ın uygulamasıyla doğrudan hizmet vermesine imkân tanıyor. Ödeme yapacak kullanıcıların yalnızca ödemelerini PayPal aracılığıyla yapacak olmalarını söylemesi gerekiyor.

CNet’in haberine göre; PayPal’ın sunduğu bu yeni uygulama, mobil ödeme şirketi Square’in sunduğuna benzerlik taşıyor.

PayPal, Beacon’u 2014 yılında piyasaya sunmayı planlıyor. Şu anda mağaza içi mobil API’yi satıcılar ve geliştiriciler için açmış durumda.