CİHAZLAR

DigitalAge | 11.09.2013 - 13:42

PayPal’dan Beacon cihazıyla pratik ödeme modeli

PayPal, sunduğu yeni Beacon cihazıyla ödemeleri akıllı telefonlardan yapılmasına imkân tanıyor.

Facebook
Twitter
Linkedin
+

Fiziksel ortamda perakende satış deneyiminde güçlü konum elde etmek isteyen PayPal, Bluetooth bağlantılı yeni cihazını tanıttı. Buna göre; Beacon adını verdiği cihaz yardımıyla mağaza içi ödemeler akıllı telefonlardan yapılabilecek.

PayPal, kablosuz bilgisayar ağ bağlantısı sağlayan Bluetooth bağlantılı cihazıyla mağaza içinde kullanıcılara otomatik olarak check-in yapmasını sağlıyor. Ayrıca indirimleri ve gerekli bilgileri bildirimler aracılığıyla kullanıcıya taşımasının yanında ödemelerde kredi kartını geçirmeye gerek duyulmadan veya kendi akıllı telefonlarını çıkarmadan yapılacak.

Örneğin; kullanıcı bir mağazaya girdiğinde Beacon cihazı otomatik olarak kullanıcının akıllı telefonuyla check-in yapmak üzere bağlantı kurabilir. Bunun yanında kullanıcıya günlük indirimler gibi yenilikler hakkında bildirim yollayabilir.

Yeni bir ödeme deneyimi sunan bu sisteme bakacak olursak; satıcıya PayPal’ın uygulamasıyla doğrudan hizmet vermesine imkân tanıyor. Ödeme yapacak kullanıcıların yalnızca ödemelerini PayPal aracılığıyla yapacak olmalarını söylemesi gerekiyor.

CNet’in haberine göre; PayPal’ın sunduğu bu yeni uygulama, mobil ödeme şirketi Square’in sunduğuna benzerlik taşıyor.

PayPal, Beacon’u 2014 yılında piyasaya sunmayı planlıyor. Şu anda mağaza içi mobil API’yi satıcılar ve geliştiriciler için açmış durumda.