Skip to main content

Facebook’un ticaretin geliştirilmesi hususunda dünya çapında seçtiği 21 girişimciden biri olan Paymes programda ödeme sistemleri noktasında çalışma yapacak girişim olarak da öne çıkıyor.

Ödeme platformu Paymes; Facebook tarafından yürütülecek ticari çözümlere yönelik ürünlerin geliştirileceği Facebook Commerce Programı’na seçildi. Tüm uygulamalarında ticareti ön plana çıkararak bu alanda etkili bir rol oynamayı hedefleyen Facebook’un ticaretin geliştirilmesi hususunda dünya çapında seçtiği 21 girişimciden biri olan Paymes programda ödeme sistemleri noktasında çalışma yapacak girişim olarak da öne çıkıyor. 12 haftalık program kapsamında Paymes, mevcut olarak WhatsaApp ve Messenger uygulamalarında faaliyet gösteren akıllı ödeme botlarına ek olarak Facebook için yeni bir uygulama içi ödeme arayüzü geliştirmeyi hedefliyor. Paymes’in üzerinde çalıştığı yeni ödeme yöntemi sayesinde Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger kullanıcılarının, satıcılar için kolaylaştırılmış uygulama içi satışlarda ödeme yaparken ayrı bir yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kolaylıkla alışverişlerini tamamlayabilmesi amaçlanıyor.

Facebook’un Dünya Bankası ve OECD ile yaptığı bir araştırmaya göre Temmuz 2020’de orta ölçekli işletmelerin satışlarının yüzde 25’i dijital üzerinden gerçekleştiği görülüyor. Bu veriler de ticaretin dijitale doğru yöneldiğinin gösteriyor. Alexa istatistiklerine göre dünyanın ikinci en çok ziyaret edilen internet sitesi olan Facebook’un da son dönemlerde ticareti geliştirmeye odaklandığı biliniyor. Facebook Commerce programı da Facebook’un ticareti geliştirmek üzere attığı adımlar arasında yer alıyor.

“Ödeme teknolojilerini tüm üreticilerin rahatlıkla kullanabileceği hale getirmeye devam edeceğiz” diyen Paymes Kurucu Ortağı Şehlem Akbulut: ‘’Facebook’un WhatsApp ve Messenger uygulamaları için zaten ödeme sistemi sağlıyorduk ancak böyle bir program için seçilen sınırlı şirketlerden biri olmak bizim için ayrı bir gurur. Hayatımızı büyük oranda etkileyecek bir çalışmaya imza atarak geleceğe yön veriyoruz. Geleceğin ödeme sistemlerinin ilk adımlarına şahitlik etmekle kalmayıp bu adımların bir parçası oluyoruz.’’ diyor.