Skip to main content

Kısa bir süre önce de Endeavor Girişimcisi seçilen ödeme yöntemi Paymes, dünyada WhatsApp’a ilk ödeme botunu entegre eden şirket oldu.

Tüm dünyada 60 milyar dolar pazar payına ulaşan sosyal ticaretin 2021 yılında 166 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sosyal ticaret pazarının büyümesinde akılı telefonların rolü oldukça büyük. Sosyal medya hesaplarına istenilen her yerden ulaşma imkanı veren bu araçlar insanların vazgeçilmezi haline geldi. Özellikle WhatsApp akıllı telefonlarda en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olarak öne çıkıyor. Facebook’un son açıklamasına göre aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı geçen WhatsApp’ı dünya genelinde yaklaşık olarak her 4 kişiden 1’i kullanıyor. İnsanlara hız vadeden bu mesajlaşma uygulamasının satıcılar tarafından kullanılması da kaçınılmaz bir gerçek olarak görülüyordu.

WhatsApp’ın uygulama yeteneklerini genişletmesinin ardından sosyal ticaret yapanların her türlü kolaylığa erişebilmesi için çalışmalar yürüten Türk şirketi Paymes, dünyada WhatsApp‘a ilk ödeme botunu entegre eden şirket oldu. Herhangi bir web sitesine ihtiyaç duymadan satış yapanlar kişiler hali hazırda Facebook Messenger ve Paymes’in web tabanlı chatbot’u üzerinden 20 saniye içerisinde ödeme linklerini oluşturup ödeme alabiliyorlardı. Yeni yapılan geliştirme ile Paymes ödeme chatbot’u artık WhatsApp üzerinden de saniyeler içerisinde ödeme alma imkanı sağlıyor.