SOSYAL MEDYA

Sebla Kutsal | 29.05.2017 - 10:02

Paylaşmadan önce iki kez düşünün!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal medya kullanıcılarını paylaşımları ve güvenlik ayarları konusunda uyardı.

Ardı arkası kesilmeyen tatil fotoğrafı paylaşımları takipçi kaybetmek için ideal bir yöntem olmanın yanı sıra, gerçek hayatta hırsızlık gibi çeşitli saldırılara maruz kalmanın da nedeni olabiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kullanıcıları, tatil döneminin başlamasına günler kala bu tehlikeye karşı uyardı.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Foursquare ve Youtube gibi sosyal ağlarda hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Yaz mevsimine günler kala bir açıklama yayımlayan BTK, “Paylaşımınız masum görünse de, sonradan hayatınızı etkileyebilir. Tatile gittiğiniz bir yer ile ilgili Facebook’ta yapmış olduğunuz masum bir paylaşım sonucu evinizin soyulabileceğini unutmayın” diyerek kullanıcıları uyardı.

“Çok özelse sadece sizde kalsın”

‘Sosyal ağlarda güvenlik’ başlıklı açıklamada, “Sosyal ağlarda en önemli konu paylaşımlardır. Paylaşmak güzeldir; fakat her bilgi herkesle paylaşılmamalıdır. Çünkü paylaştığınız her türlü bilgi siz sonradan silseniz bile internet ortamında silinmeden kalabilir. Paylaşımları kolaylıkla gönderebilirsiniz, ancak geri alamazsınız. Gönderileriniz masum görünse de, sonradan hayatınızı etkileyebilir. Paylaşımlarınız, günlük hayatınızı ve ilişkilerinizi etkileyebilir. Keşke paylaşmasaydım demenize sebep olabilir. Tanıyıp güvendiğiniz kişiyle paylaştığınız resimler, videolar veya diğer paylaşımlar size özel kalmayabilir. Çok özelse bırakın sadece sizde kalsın” ifadeleri yer aldı.

BTK, vatandaşların gittikleri tatil yerlerini Facebook’ta paylaştıklarına dikkat çekti. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tatile gittiğiniz bir yer ile ilgili Facebook’ta yapmış olduğunuz masum bir paylaşım sonucu evinizin soyulabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Nasıl mı? Tatil paylaşımı yapmış bir vatandaşın evi gerçekten soyulmuştur. Çünkü kendisi hem bu paylaşımı yapmış hem de herkese açık profilinden kişisel bilgileri arasında ev adresini paylaşmıştır. Bu yüzden, Facebook’ta ve diğer sosyal platformlarda gizlilik ayarlarını yapmak ve her bilgiyi herkesle paylaşmamak gerekmektedir.”

​Facebook’ta dikkat edilmesi gerekenler

Facebook’ta gizlilik ayarlarının mutlaka yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada BTK, “Paylaştığınız içeriklerin kimlerin görüp, kimlerin göremeyeceği ayarlanmalı. Kesinlikle arkadaşınız olmayan kişilere karşı bu içerikler kapalı hale getirmelisiniz. Arama motorlarında isminizi arayan bir kişinin sizin profil bilgilerinize arama sonuçlarında ulaşamaması için arama motorlarına karşı bilgilerinizi kapalı hale getirmelisiniz. Bilgilerinizin üçüncü şahıslara verilmesi girişimlerine karşı bu ayarı Facebook’ta kapalı hale getirmelisiniz. Facebook ve diğer sosyal ağlarda kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Doğum tarihinizin yıl kısmı ve doğum yeriniz, anne kızlık soyadınız, aile fertlerinizin adı ve etiketi, ev, iş ve okul adresiniz, tatil yeriniz ve tarihleriniz, durum iletileriniz, telefon numaranız, T.C. kimlik numaranız ve e-posta adresinizi kesinlikle paylaşmayın” şeklinde uyarılarda bulundu.