Skip to main content

Teknoloji gelişmeleri virüsün yayılmasını yavaşlatmaya ve sağlık çalışanları için koşulları iyileştirmeye yardımcı olarak, şimdi ve gelecekte hayatları kurtarabilir.

Sadece birkaç hafta içinde, Covid-19 salgını normal yaşam tarzımızı tamamen değiştirdi. Birçok işletmenin kapılarını kapatması ya da evden çalışma sistemine geçmesi nedeniyle, sürekli değişen bu duruma uyum sağlamak, büyük ve küçük kuruluşların hayatta kalmasının anahtarı olacak gibi gözüküyor. Bununla birlikte, her şeye rağmen, pandemi özellikle yapay zeka dünyasına yenilikler getiriyor. Dünya bu yeni duruma uyum sağlarken halk sağlığını ve güvenliğini iyileştirmede yapay zeka ile fark yaratılabilir.

Salgın ortaya çıkmadan öngörme

Koronavirüs ile mücadelede en büyük zorluklardan biri yayıma hızı. Sosyal mesafe önlemleri ve yüksek riskli tesislerin kapatılması, yayılmayı kontrol etmenin en iyi yolu olarak görülse de, birçok alanda riskler doğru algılanmadığı için bu tür önlemlerin alınmasında geç kalındığını söylemek mümkün.
Bununla birlikte, İsrail’de Weizmann Bilim Enstitüsü tarafından geliştirilen yapay zeka destekli bir anket sistemi, salgınları daha iyi tahmin etmeyi amaçlıyor. Böylece yetkililer virüsün yayılmasını azaltacak önlemleri proaktif olarak yürürlüğe koyabilecek. Sistem, sağlık belirtileri ve izolasyon uygulamaları gibi önemli konulara odaklanan bir anket kullanıyor ve ardından yanıtları konuma dayalı bir algoritma ile eşleştiriyor. Yapay zeka analizi daha sonra potansiyel yerel noktaları önceden belirleyerek, yerel makamların virüsü yavaşlatacak önlemler almasına yardımcı oluyor. Bu ve benzeri uygulamaların olsası ikinci dalgada çok kritik rol oynayacağını söyleyebiliriz.

Destek merkezlerine yardımcı olma

Covid-19’un sürekli gündemde olmasıyla, hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının, koronavirüs olabileceğinden endişe eden hastalardan hiç olmadığı kadar çok soru alması şaşırtıcı değil.

Sanal asistanlar zaten diğer sektörlerdeki müşteri destek profesyonellerinin iş yüklerini hafifletti ve şimdi, Covid-19 ile ilgili soruları ele almak için özel olarak tasarlanmış benzer araçlar tanıtılıyor. Bu araçları doğrudan sağlık uygulamalarına ve web sitelerine yerleştirilebiliyor.

Bunun bir örneği, sağlık kuruluşlarına aramalarda ve sorulardaki artışı yönetmelerine yardımcı olmak için sunulan ücretsiz bir Covid-19 sanal asistanı Hyro. Bu yapay zeka aracı, koronavirüs hakkında sık sorulan soruları cevaplayarak, WHO ve CDC gibi doğrulanmış kaynaklardan bilgi vererek, pandemik koşullar nedeniyle zaten yorgun düşmüş sağlık çalışanları üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yanlış bilginin yayılmasıyla savaşma

Koronavirüs salgınının ardından ortaya çıkan talihsiz bir konu da, online platformlarda yanlış bilgilendirmenin hızla yayılması. Virüsün neden olduğu riskleri önemsizmiş gibi göstermekten, karantina yardımları ile ilgili yanlış gönderilen mesajlara kadar yapılan yanlış bilgilendirmeler, zaten zor olan bu dönemde ekstra panik yaratıyor.
Birçok sosyal medya platformu, zararlı yayınları kontrol etmek için insan içerik denetleyicilerini kullanıyor, ancak daha fazla personelin evden çalışması veya tamamen çalışmayı bırakması gerektiğinden, yapay zeka yanlış bilgilendirme ile mücadelede giderek daha önemli hale geliyor. İnsan denetiminin eksikliği hataların artması riskini artırmasına rağmen, bu durum makine öğrenimi araçları için yeni iyileştirmelerin yapılmasını sağlayabilir. YouTube bu teknolojiyi kullanan örnek firmalardan biri. Normalde sitedeki videoların denetiminde insan kontrolü uygulayan YouTube karantina döneminde daha fazla personelin evden çalışması ya da çalışmaması sebebiyle videoların kontrolünde yapay zekayı kullandı.

Kornavirüs hastalarını tanımlama

Covid-19’un yayılmasının en büyük nedenlerinden biri, birçok hastanın hafif soğuk algınlığına çok benzer semptomlar yaşaması. Bazıları tamamen asemptomatiktir. Bu nedenle, virüsü başkalarına yayabilen birçok insan, kendi kendini karantinaya almak yerine halka açık yerlerde dolaşmaya devam ediyor. Bununla birlikte Covid-19 hastalarını tanımlamak ve sağlık profesyonellerini güvende tutan tedaviler sağlamak için çeşitli yapay zeka araçları geliştirilmiş durumda.

Çin’de, halka açık yerlerde insanların ateşini ölçmek ve hafif ateşli kişileri belirlemek için bir bilgisayar algoritması geliştirildi. Başka bir yapay zeka algoritması, doktorların koronavirüs ve tipik pnömoni hastaları arasında daha doğru bir ayrım yapmasına yardımcı oluyor. ABD’nin Washington Eyaletinde, robotlar hastalığın hastalardan doktorlara yayılmasını önlemek için uzaktan tedavi ve iletişim sağlamak için kullanılıyor.
Covid-19 pandemisini çevreleyen gelecek belirsizlikle dolu. Hastalığın yayılmasını azaltmak için sosyal izolasyon önlemlerinin ve diğer önlemlerin ne kadar süre kalacağını veya bu tür eylemlerin genel etkisinin ne olacağını söylemek mümkün değil.

Yapay zeka tüm cevaplara sahip olmasa da, bu alanda devam eden inovasyonun, bu sıkıntılı zamanlarda dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olacağı ve zaten yardımcı olduğu açık. Bu teknoloji gelişmeleri virüsün yayılmasını yavaşlatmaya ve sağlık çalışanları için koşulları iyileştirmeye yardımcı olarak, şimdi ve gelecekte hayatları kurtarabilir.