Skip to main content

Tarihin en büyük sızıntılarından Panama Belgeleri’nin tamamı yayınlandı. Listede Türkiye’den 684 isim yer alıyor

Panama Belgeleri’nin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyum’unun (ICIJ) internet sitesinde dün gece itibarıyla tüm belgelere erişim sağlanabiliyor. Belgelerin yer aldığı arama motoru sayesinde ülke bazlı arama yapılabiliyor.

Ülke bazlı arama yapabildiğiniz, veritabanında örneğin “Turkey” diye filtrelediğinizde Türkiye kökenli kişi isimlerini ve bu kişilerle bağlantılı firma ve kurumları listeliyor.

Listede Türkiye’den 101 offshore kuruluş, 684 kişi ve 21 aracının isimleri bulunuyor. Belgelerin bulunduğu veri tabanına bu adresten ulaşabilir ve arama yapabilirsiniz.

Türkiye’den 100 şirket

Panama Belgeleri’nin yer aldığı listede Doğan Holding, Zorlu Holding, Anadolu Grubu ve TÜSİAD’a mensup isimlerin yanı sıra, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin eski başkanları da bulunuyor.

Daha önce ortaya çıkan belgeler yüzlerce siyasetçi, yetkili, eski ve görevdeki ulusal liderler, ünlüler ve spor yıldızlarının gizli servetlerini ortaya çıkarmıştı. İzlanda Başbakanı Sigbundur Gunnlaugsson da belgelerin ilk bölümü açıklandıktan sonra istifa etmişti.

684 ismin yer aldığı öne çıkan isim ve kuruluşlar şöyle:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu listede öne çıkan isimlerden.