Skip to main content

Pandemi dönemi iki alanı şimdiye kadar olmadığı kadar yakınlaştırdı. Bu iki alan oyun dünyası ve müzik endüstrisi. Oyunlar içinde artık festivaller, canlı konserler düzenlenirken, DJ setleri kuruluyor. Sektörde yeni bir adım SoundCloud’dan geldi.

Pandemi nedeniyle kalabalık ortamlarda bulunamadığımız dönemde neredeyse 1 yılı geride bıraktık. Bu bir yılda en özlediklerimizden biri de konserler ve festivaller oldu. Bu alanda yakın gelecek halen belirsizliğini korurken, birçok sanatçı da canlı performanslarını çevrimiçi dünyada yapmaya yöneldi. Özellikle rap ve elektronik müzikte pandemi sürecinde konserler, festivaller düzenlendi, özellikle Twitch bunların adresi oldu.

Video oyunu içerisinde konser yapma fikri esasında 2000’lerin başına dayanıyor. İlk video oyunu konserinin 2000’lerin başında hayatlarımızda önemli yer edip sonra aynı hızla çıkan Second Life tarafından organize edildiğini hatırlıyoruz. Fakat özellikle pandemi dönemiyle, bu eğilim artık neredeyse başlı başına bir endüstri ve gelir modeli haline geliyor. Müzik severler ve oyun tutkunları aynı platformda buluşuyor.

SoundCloud da e-spor arenasına giriyor

Online müzik platformlarının oyun dünyasına ilgisi artarak sürüyor. Son olarak, SoundCloud, gaming alanına hızlı bir giriş yaptı. SoundCloud, bir süre önce Twitch kanalını kurmuştu. SoundCloud’un attığı yeni adım ise bir Fortnite turnuvası oldu. Turnuva 18 Şubat’ta düzenlenecek ve turnuvanın sunuculuğu ise oyun dünyasının tanınan spikeri Javier “MonsterDface” Collazo yapacak. Hip-hop dünyasından Rico Nasty de devre arası Fortnite turnuvasında sahne alacak.

Konserlerin yeni alanı: Oyunlar

Son yıllarda başta Fortnite olmak üzere birçok popüler oyunda şarkıcıları, grupları ve ünlü DJ’leri görüyoruz. Geçtiğimiz yıl, bunun birçok örneğini yaşadık. Fortnite dünyası, 2020 boyunca birçok konsere ev sahipliği yaptı. Bunlardan en ses getireni ise hiç kuşkusuz Nisan ayındaki Travis Scott konseri olmuştu. Bu konseri aynı anda 12,3 milyondan fazla kişi izlemişti.

Londra’nın karanlığında Stormzy

İngiltere’den son dönemde çıkan en önemil rapçilerden biri olan Stormzy de oyun dünyasından uzak kalamadı. Stormzy, yeni teklisi Rainfall için bir müzik videosu yayınlarken, bu klip 29 Ekim’de Ubisoft’un çıkardığı Watch Dogs: Legion’ın içinde de geçti. Klipte, Stormzy’nin hareket yakalama teknolojisiyle yaratılmış gerçekçi bir modeli yer aldı. Klip, aynen oyunda olduğu gibi distopik ve karanlık bir Londra’da geçiyordu. Stormzy, oyunda sadece klibiyle de boy göstermedi, aynı zamanda oyunda Fall On My Enemies isimli bir görevde de yer aldı. Fall On My Enemies, Rainfall şarkısının nakarat kısmında yer alıyor.


Oyunlar, bir süredir şarkıcılar için bir pazarlama ve PR aracı da. Şarkıcılar, yeni parçalarını tanıtmak için bu platformu kullanıyor. Guitar Hero ve FIFA gibi oyunlarda Katy Perry, Pink ve Eminem gibi birçok şarkıcının parçaları yer alıyor. Kimi şarkıcılar ise şimdiden kendi video oyunlarını geliştirdi.

DJ setleri oyunlarda kuruluyor

DJ’ler arasında da oyunlar son yıllarda artık çok popüler bir platform demiştik. Video oyunları içerisinde performanslarını sergileyen birkaç ismi de sizler için derledik.

Black MadonnaDixonSolomun

Mete Gürkan, İletişim Danışmanı