Skip to main content

Ülkemizdeki oyun sektörünün farklı kademelerinde ve kariyer noktalarında yer almış biri olarak bu aydan itibaren oyun dünyasındaki güncel gelişmeleri aktaracağım yazılarımla karşınızda olacağım.

Oyun dünyası için Eylül ve Ekim aylarının yeri ayrıdır. Çünkü büyük oyun fuarları artık geride kalmış, genel oyun kitlesi bilgisayarlarına ve konsollarına dönmüştür. Artık oyunların hayranlarıyla buluşması için engel kalmamıştır. Oyun firmalarının yıl boyunca paylaştığı fragmanlar, oynanış videoları ve hikaye kesitleri gibi pazarlama içerikleri nedeniyle artan iştahlar, bu oyunların piyasaya çıkmasıyla tavan yapar. Hal böyleyken ben de bu ay oyun dolu bir sayfa ile karşınızdayım. İlk yazımın misafiri ise Marvel’s Spider-Man.

Örümcek Adam geri döndü! Eşsiz espri anlayışını da yanında getirmiş…
Marvel’s Spider-Man’i bir süredir bekliyorduk. Aksiyon/Macera türündeki yapımda Örümcek Adam olmak üzere çeşitli karakterlerin kontrolünü ele alıp maceradan maceraya koşuyoruz. Açık dünya konsepti sayesinde gerçeğine oldukça yakın dijital bir New York’u karış karış gezebiliyoruz. Artık oyuncular konsol tercihi yaparken hangi oyunların özel olarak hangi cihazlara çıktığına dikkat ediyor. Hâl böyleyken Marvel’s Spider-Man, Sony PlayStation tarafına büyük bir artı puan yazdırıyor. Açık dünya tasarımı sayesinde çevrede etkileşime geçilebilecek pek çok fırsat bulunuyor. Örümcek ağınızla binaların arasında sallanarak gezinmek veya Empire State Binası’nın tepesine tırmanabilmek ayrı bir keyifli olmuş. Takip ettiğiniz ana hikayenin yanı sıra şehirde suç olaylarını durdurabilir veya çeşitli görevleri yerine getirebilirsiniz. Ama işin asıl eğlencesi büyük hikayeyi oyun aracılığı ile yaşayabilmemiz. Özetle, süper kahraman ve macera oyunu seven herkesin eğlenebileceği bir yapım olmuş.

Ayın öne çıkan oyunları

>> Red Dead Redemption 2 [26 Ekim]
Rockstar’ın unutulmaz Red Dead Redemption’ı yıllar sonra ikinci oyunuyla karşımıza çıkıyor. Vahşi Batı’ya geri dönmek için çok bekledik ama RDR2’nin şimdiye kadar tanıtılan özellikleri, aksiyonu bol oynanış videoları ve o enfes manzarları gösteriyor ki Rockstar ismine yakışır bir başyapıt ile geri dönüyor.

>> Call of Duty: Black Ops 4 [12 Ekim]
Hemen hemen her sene yenisi çıkan Call of Duty serisi oyun dünyasının en çok kazandıran yapımları arasında. Call of Duty yeni oyununda son dönemin popüler modu Battle Grounds’a da yer verecek.

Tolgay Karabulut, Twitch yayıncısı/Xtreme