Skip to main content

New York Times’ın Alman otomobil şirketlerinin egzoz gazlarını maymunlar üzerinde test ettiği yönündeki haberinin yankısı sürerken, daha vahim bir iddia ortaya atıldı.

Volkswagen‘in üç yıl önceki egzoz gazı testlerindeki hile skandalının ardından, Alman otomobil markaları “hayvan deneyi” skandalıyla karşı karşıya kaldı. Bugün ise, bundan daha da ciddi bir haber gündeme geldi.

New York Times’ın kısa süre önce, “egzoz gazlarının Alman otomobil şirketlerince maymunlar üzerinde test edildiğini” yazmasının ardından Volkswagen’dan bir özür açıklaması geldi. Otomotiv devi, söz konusu araştırmanın kendi firmaları, Daimler, BMW ve Robert Bosch tarafından hayata geçirildiğini ve “bir hata” olduğunu söyledi.

Bugünkü Hürriyet gazetesinde ise, Ali Varlı, Alman Süddeutsche gazetesinin bir haberine yer vererek, skandalın daha ciddi bir boyutunu gözler önüne serdi. Alman gazetesinin haberine göre, otomobil şirketlerinin egzoz gazı ölçümlerinde insanlar da denek olarak kullanıldı. Gazetenin haberini dayandırdığı kaynak, deneyi yapan dernek ile şirketler arasındaki yazışmalar.

İnsanlar üzerinde test iddiası

Süddeutsche’nin haberine göre, Aachen kentindeki klinikte 25 genç üzerinde Azotdioksit (NO2) testi yapıldı. Testleri BMW, Mercedes ve VW’nin finansal desteğini sağladığı lobi şirketi Avrupa Ulaşım Sektöründe Çevre ve Sağlık Araştırmaları (EUGT) Derneği’nin yaptığı öne sürüldü. Derneğin, testlerin deneklerde herhangi bir olumsuz etki yapmadığına ilişkin raporu 2016 yılında hazırlayıp otomobil üreticilerine gönderdiği bilgisine de haberde yer verildi. Mercedes yaptığı açıklamada maymunların ve insanların denek olarak testlerde kullandıkları yönündeki iddiaları yalanladı.

Maymun deneylerini sadece Volkswagen kabullendi

Öte yandan, New York Times’ın “egzoz gazlarının Alman otomobil şirketlerince maymunlar üzerinde test edildiği” haberini yazmasının ardından, konuyla ilgili özür açıklaması yapan Volkswagen, suçlamayı kabullenmiş oldu. Şirketin, deney kurulunda olduğunu iddia ettiği Daimler, BMW ve Bosh şimdilik mesafeli bir duruş sergiliyor, ancak müdahil oldukları iddiasını net bir dille reddedemiyorlar.

Fortune’un haberine göre, Volkswagen söz konusu araştırmayı kendisi dahil olmak üzere üç otomobil firmasının (BMW ve Daimler) finanse ettiğini açıkladı. Buna rağmen, Daimler; European Scientific Study Group for the Environment tarafından düzenlenen maymun deneyiyle ilgili inceleme başlatacağını açıklamak ve deneyi kınamak dışında bir tepki vermedi. BMW ise, deneyin tasarımında ve metotlarında payı olmadığını öne sürdü. Bosch’tan gelen açıklama da, araştırma grubunu 2013’te terk ettiği şeklinde.