Skip to main content

VAR, Denizli’de bir ortaokula örnek oldu. Detaylar haberimizde…

Bu sezon Spor Toto Süper Lig’de başlayan video yardımcı hakem (VAR) uygulaması Denizli’de bir ortaokula örnek oldu. Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre, Denizli’nin Acıpayam ilçesindeki Alcı Ortaokulu’nda oynanan maçlarda VAR’a esinlenen bir uygulama mevcut.

Sistem nasıl işliyor?
Öğrenciler futbol oynarken bir pozisyonda itiraz edilince hakem, saha kenarlarındaki cep telefonlarından çekilen görüntüleri izleyerek karar veriyor. Maç başlamadan önce öğretmenler tarafından sahanın üç ayrı noktasına elinde cep telefonu bulunan öğrenciler yerleştiriliyor. Maçın başlama düdüğüyle birlikte öğrenciler cep telefonuyla görüntü kaydetmeye başlıyor. Karşılaşma sırasında okul öğrencilerinden olan hakemin verdiği karara itiraz gelmesi durumunda, öğrenci hakem VAR uygulamasına gidiyor. Hakem sahanın kenarındaki öğrencileri yanına çağırıp, öğretmenleriyle birlikte pozisyonun tekrarını görüntülerle seyrettikten sonra kararını veriyor. Maçta hakemlik yapan öğrencilerden Denizkan Demirhan, uygulamanın işlerini kolaylaştırdığını söyledi.

VAR hangi liglerde kullanılıyor?

VAR sistemi aralarında Türkiye’nin bulunduğu şu ülke liglerinde kullanılıyor: Avustralya – Belçika – Brezilya Çin – Çekya – İngiltere – Fransa – Almanya – İtalya – Güney Kore – Hollanda Polonya – Portekiz – Katar ve ABD. Sistem ayrıca Güney Amerika futbolunu yöneten Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) tarafından da kullanılıyor. CONMEBOL toplam 10 ülkeden oluşuyor.

Fotoğraf: DHA