Skip to main content

Bloomberg HT’nin haberine göre mobil telefon pazarının iki aktif oyuncusu Oppo ve Samsung, Türkiye’de üretime başlamaya hazırlanıyor.

Akıllı telefon üreticilerinden olan Çin merkezli Oppo ve Güney Kore merkezli Samsung, ülkemiz adına sevindirici bir haberle karşımıza çıktı. Bloomberg HT‘ye bilgi veren üç kaynağa göre uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung, Türkiye’de üretime başlıyor.

Paylaşılan habere göre Oppo, önümüzdeki ay Türkiye’de telefon üretmeye başlamayı hedefliyor. Türkiye’de kurulacak tesisin İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacağı belirtildi. Söz konusu tesislerde montaj değil direkt olarak akıllı telefon üretimlerinin gerçekleşeceğini belirtelim. Bazı modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi.

Öte yandan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un da ilk etapta üretimi İstanbul’da kurulu bir alt yükleniciyle yapacağı belirtildi. Samsung, Oppo’dan farklı olarak üretiminde montaja ağırlık verecek.