Skip to main content

BTK’nın yeni düzenlemesiyle operatörler tüketici şikâyetlerini 10 günde çözecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketici şikâyetlerinin şeffaf, hızlı, kolay ve etkin bir şekilde çözülebilmesi için operatörlere tüketici şikâyetlerinin internet ortamında yapılabilmesi ve cevaplanabilmesi amacıyla sistem zorunluluğu getirdi.

Operatörlerin kuracakları sistemler, altyapı ve uygulama çalışmalarının tamamlanmasını takiben 1 Nisan- 30 Haziran tarihleri arasında test edildi ve 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulamaya girdi.

Buna göre operatörlere internet sitelerinin ana sayfasında ‘tüketici şikâyetleri’ başlığı altında tüketicilerinin şikâyetlerini kolayca ve ücretsiz olarak iletebileceği ve işletmeci tarafından verilen cevapları görebileceği bir bölüm oluşturuldu.

Bu çerçevede; tüketici şikâyetlerinin operatörlere yapılabilmesi ve operatörler tarafından 10 iş günü içinde tüketicinin şikâyetini cevaplandırılmasının sağlanıyor. Ayrıca aynı konuda aynı tüketici tarafından yapılan ikinci şikâyetin, yapılan entegrasyon ile BTK sistemlerine gelmesi ve bu şekilde BTK tarafından tüketici şikâyetlerinin ve sektörde mevcut aksaklıkların gözlemlenebilmesi amaçlanıyor. Burada şikâyetlerin iletilebilmesi operatörlerin iki yüz binin üzerinde abonesi bulunması gerekiyor.

Fotoğraf: Fast Company