Skip to main content

OpenAI, yapay zekâ modellerinin eğitimi için hayati önem taşıyan çip eksikliğiyle başa çıkmak için kendi yapay zekâ çiplerini üretmeyi düşünüyor.

Reuters’ın haberine göre, ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI, kendi yapay zekâ çiplerini üretmeyi araştırıyor. Reuters’ın şirketin planlarına aşina olan kaynaklara dayandırdığı haberinde OpenAI’ın bu kapsamda potansiyel bir satın alma yapma ihtimalinin bulunduğu da belirtiliyor.

Reuters, OpenAI’ın planlarının henüz netleşmediğini ancak şirketin pahalı yapay zekâ çiplerinin eksikliğini çözmek için bazı seçenekleri değerlendirdiğini ifade ediyor. Bu seçenekler arasında; kendi yapay zekâ çiplerini üretme, Nvdia dahil diğer çip üreticileriyle daha yakın çalışma ve çip tedarikçilerini çeşitlendirme yer alıyor.

Reuters’ın aktardıklarına göre, OpenAI CEO’su Sam Altman, daha fazla yapay zekâ çipi satın almayı şirket için en önemli öncelik haline getirdi. Altman, yakın zaman önce yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmaya en uygun çipler için küresel pazarın yüzde 80’inden fazlasını kontrol eden Nvidia’nın hâkim olduğu bir pazar olan grafik işlem birimlerinin yetersizliğinden şikâyet etmişti.

Reuters’ın haberine göre, daha fazla çip elde etme çabası Altman’ın tespit ettiği iki büyük endişeyle bağlantılı. Birincisi OpenAI’ın yazılımını çalıştıran gelişmiş işlemcilerin eksikliği. İkincisi ise ürünlerini güçlendirmek için gerekli donanımı çalıştırmanın getirdiği göz yaşartıcı maliyetler.

OpenAI 2020’den bu yana üretken yapay zekâ teknolojilerini, Microsoft tarafından inşa edilen ve Nvidia’nın 10 bin grafik işlem birimini (GPU) kullanan devasa bir süper bilgisayarda geliştiriyor.

ChatGPT’nin şirkete ciddi bir maliyet yükü var. Bernstein analisti Stacy Rasgon’un analizine göre her sorgunun maliyeti yaklaşık 4 cent. ChatGPT sorguları Google aramalarının onda birine kadar ulaşsa bile, çalışır durumda kalması için başlangıçta yaklaşık 48,1 milyar dolar değerinde GPU ve yıllık olarak yaklaşık 16 milyar dolar değerinde çip gerekecek.

Kaynak: Exclusive: ChatGPT-owner OpenAI is exploring making its own AI chips – Reuters