Skip to main content

‘IAB AdEx Benchmark Araştırması 2012’ sonuçlarına göre tüm reklam sektöründe en iyi performansı gösteren mecra internet oldu. Avrupa 24,3 milyar Euro’luk hacme ulaştı. IAB Avrupa tarafından yaptırılan ve Avrupa dijital…

‘IAB AdEx Benchmark Araştırması 2012’ sonuçlarına göre tüm reklam sektöründe en iyi performansı gösteren mecra internet oldu. Avrupa 24,3 milyar Euro’luk hacme ulaştı.
IAB Avrupa tarafından yaptırılan ve Avrupa dijital reklam yatırımlarını kapsamlı biçimde irdeleyen AdEx Benchmark Araştırması, 23-24 Mayıs’ta Barcelona’da düzenlenen Interact 2013 Konferansı’nda açıklandı. 
AdEx Benchmark Araştırması, medya kullanım alışkanlıklarını uygun olarak yapılan dijital reklam yatırımlarının büyümenin temelini oluşturduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre; internet, tüm reklam sektörü içinde en iyi performansı gösteren mecra oldu. Avrupa’da toplam pazar 24.3 milyar Euro’ya ulaşırken, dijital yatırımlarda en fazla büyüyen iki ülkenin yüzde 34’le Rusya ve yüzde 30,4 ile Türkiye olması dikkat çekti.
Araştırmada özellikle online video reklamına artan talebin altı çizildi.  2012 yılında online video reklamcılığı yüzde 50,6 büyümeyle yaklaşık 661,9 milyon Euro’ya ulaştı. Bir başka önemli büyüme de mobil reklam tarafında yaşandı. Mobil reklam, yüzde 78,3’lük artışla toplamda 392 milyon Euro değere ulaşarak büyümesine devam etti ve Avrupa’daki bütün online display yatırımlarının yüzde 5’ini oluşturdu.