Skip to main content

Online video izlenme oranları ve buna bağlı olarak video reklam yatırımları son yıllarda giderek artıyor. Video içeriklerinin zenginleşmesi, sosyal medya platformlarında video içerik paylaşımlarının artması, internet hızının artması, farklı platformlardan videolara erişimin mümkün hale gelmesi gibi birçok farklı unsurun online video içeriklerine duyulan ilgiyi arttırmada etkili olduğunu söylemek mümkün.

Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında özellikle mobil platformlardaki izleyici ve izlenme oranlarındaki artış dikkati çekiyor. Tüm platformlarda 24-35 yaş arası en çok video izleyen grup olarak öne çıkıyor.

Kadın izleyiciler ağırlıklı olarak yerli ulusal TV kanallarının online içeriklerini izlemeyi tercih ediyorlar. Dizi içeriği sunan TV kanallarının Online platformlardaki izleyicilerinin yüzde 50’den fazlası kadın kullanıcılardan oluşuyor. Buna karşılık spor ve haber online video içeriklerinin ağırlıklı olduğu web sitelerini erkek izleyiciler domine ediyor. Kadın ve erkek izleyiciler kültür, eğlence içerikli online video içeriği sunan sitelerde daha eşit bir şekilde dağılıyor.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, Stream Raporu Eylül Ayı verilerine göre Gerçek Kullanıcılar bazında ilk 5 site sıralamasında YouTube yaklaşık 26 milyon izleyici ile birinci sırada yer alıyor ve onu da 17,2 milyon izleyiciyle Facebook takip ediyor.

Gerçek kullanıcı bazında ilk 5 web sitesi, PC platformu, Eylül 2017

Buna karşılık tüketilen içerik bazında değerlendirildiğinde Facebook 18,7 milyon izlenen video adediyle birinci sıraya yükseliyor. YouTube’da kişi başına aylık ortalama 270 video izlenirken Facebook’ta izleyici başına ortalama bin 88 video izleniyor. Yine Twitter ve Instagram gibi mecranın doğası gereği kısa formatlı video içerikleri sunan diğer sosyal medya platformlarında da yüksek hacimli video izlenimlerine ulaşılıyor.

İzlenme süreleri bazında ise yine YouTube’un ilk sıraya yükseldiği görülüyor. YouTube’da izleyici aylık ortalama 8,4 saat video içeriği tüketirken, Facebook’ta bu süre yaklaşık 1,5 saat olarak gerçekleşiyor.

Kullanıcılar YouTube üzerinde daha az ama daha uzun formatlı film ve müzik içerikleri tüketirken, Facebook üzerinde daha fazla ama daha kısa formatlı video içerikleri tüketiyor. İzlenme sürelerine göre ilk 5 site sıralamasına yine ağırlıklı olarak uzun format video içerikleri sunan Kanald.com.tr ve star.com.tr’nin girmesi dikkat çekiyor. Daha az izleyici ve video içeriğiyle uzun izlenme sürelerine erişen bu iki sitenin kişi başına aylık ortalama izlenme süresi 2 saat civarında seyrediyor.

YouTube’da kim, ne tüketiyor?

Kullanıcının tercih ettiği platform, o platformda geçirdiği süre ve tükettiği video hacmine video içeriğinin doğrudan etki ettiğini söylemek mümkün.

YouTube’un video içeriği sunan siteler arasındaki popülerliği bu kadar yüksek iken YouTube’da kimin neleri tükettiği de merak uyandırıyor. Gemius Content Ranking Araştırması YouTube Kanalları raporuna göre, Eylül ayında en fazla izleyiciye ulaşan YouTube kanalı netd müzik oldu. Eylül ayında yaklaşık 14,4 milyon gerçek kişiye ulaşan YouTube netd kanalı özellikle 15-24 yaş aralığındaki genç izleyiciler tarafından takip ediliyor. YouTube’un Gerçek Kullanıcı bazında ilk 50 kanalı incelendiğinde yaklaşık yüzde 65’i müzik içerikleri sunan kanallar olması dikkat çekiyor. Bunu ise eğlence/mizah içerikli kanallar (yüzde 21) ve ulusal TV kanallarının YouTube Kanalları (yüzde 10) izliyor.

Content Ranking çalışmasıyla birlikte YouTube kanal performanslarının bu kadar ayrntılı incelenebilmesi, sosyal medya ve video içerik paylaşım platformlarının “kendi ünlülerini yarattığı” gerçeğini verileri ile birlikte bir kez daha görmüş oluyoruz. Ilk 50 kanal sıralaması içinde 3 fenomen isim bulunuyor. Enes Batur ilk 50 YouTube Kanal sıralamasında 5,3 milyon aylık gerçek kullanıcısıyla 5. sırada yer alıyor ve ağırlıklı olarak 12-24 yaş aralığındaki gençler tarafından takip ediliyor.

Gemius online video ölçümleme çalışmalarını geliştiriyor

Online video içeriklerine ve dolayısıyla online video reklamlarına ayrılan bütçelerin giderek arttığı günümüzde biz de hem yayıncıların hem de reklam veren ve medya planlama/satın alma ajanslarının  ihtiyaçlarına cevap verebilmek için video izlenme ölçümlemelerine ilişkin çalışmalarımızı hem çeşitlendiriyor hem de geliştiriyoruz. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasında Overnight (günlük) veri üretimine geçişimizle birlikte video ölçümlemelerinde de bir gün öncesine ait veriler ertesi gün yayımlanabiliyor. Bu da online video ölçümlenmesinin TV ölçümlenmesine uyumlu hale getiriyor. Ayrıca ilk kez bu ay YouTube ve Facebook gibi Gemius takip kodlarını sistemlerine entegre etmemiş yayıncıları da IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Video Raporuna dâhil ettik. Böylece video ölçümleme çalışmasında pazarı daha da ayrıntılı görebiliyoruz.

Piyasaya yeni duyurmayı planladığımız Content Ranking ürünü içerisinde yer alan “YouTube Channels” raporu ile de yine tüm dünyada en fazla video izleyicisine sahip bu platformda kimlerin hangi içerikleri tükettiğine daha yakından bakabiliyoruz.

Önümüzdeki dönemde de hem İnternet Ölçümleme Araştırması hem de yeni ürünümüz “Content Ranking” kapsamında ürünlerimizi geliştirerek sektörün ihtiyaç duyduğu yenilikleri sunabilmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Gülcan Çörek

Gemius Ölçümleme Projeleri Müdürü