Skip to main content

Yellow Pages, okula dönüş döneminde dijital platformlarda yapılan aramaları ortaya koydu

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı, 19 Eylül’de başlıyor. Bu yıl da hem okula ilk kez başlayacak minikler hem de bir üst sınıfın heyecanındaki öğrencilerin okul hazırlığı başladı. Aileler ve öğrenciler, okuyacakları eğitim kurumlarından yurtlara, okul araç gerecinden giyime kadar geniş bir yelpazede araştırma ve hazırlıklarına başladılar. Okula dönüş döneminde kullanıcıların dijital platformlarda en çok nereleri aradıklarını ortaya koyan  Yellow Pages’ın istatistikleri oldukça dikkat çekici.

Kırtasiye aramaları ilk sırada

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okula dönüş tarihi yaklaştıkça kırtasiye aramalarında çarpıcı bir artış yaşanıyor. Yellow Pages veri tabanındaki kırtasiyelerin aranma oranındaki artış %50. Artışın yaşandığı bir diğer alan ise eğitim kurumları. Anaokullar, geçtiğimiz aya kıyasla %63 daha çok aranırken; ilk, orta ve liseler arasındaki özel okulların aranma oranlarında 2 katı bir artış söz konusu. Bu oran devlet okulları aramalarıyla da paralellik gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı aramaları 3 katına çıktı

Okula dönüş döneminde en çok aranan kategoriler arasında çocuk giyimi ve Milli Eğitim Bakanlığı aramaları da yer alıyor. Çocuk giyimi aramaları, bir önceki aya göre %26’lık bir artış gösterirken Milli Eğitim Bakanlığı aramalarında geçen aya kıyasla 3 kat daha fazla artışın yaşandığı görülüyor.

Üniversite ve öğrenci yurtlarına yoğun ilgi

Bir diğer ilginç veri ise üniversite ve öğrenci yurtları aramaları. Bu kategorideki aramalar bir önceki aya göre 3 kat artmış durumda. Diğer bir yandan kurs ve kitabevi aramalarında da yarı yarıya bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Bilgisayar kursu aramalarına bakıldığında ise geçen aya kıyasla 2 kat daha fazla arama yapıldığı ortaya çıkıyor.