TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 31.03.2017 - 13:24

Oculus’un kurucusu Facebook’la yollarını ayırdı

Facebook’un sahibi olduğu sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu Palmer Luckey Facebook'tan ayrılıyor.

Facebook’un sahibi olduğu sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu ve Oculus Rift sanal gerçeklik başlığının ilk geliştiricisi olan Palmer Luckey Facebook’tan ayrılıyor.

Facebook, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Luckey’in Facebook’tan ayrıldığını doğruladı ve “Palmer’ı çok özleyeceğiz.” ifadesi kullanıldı. Oculus’un kurucusunun gidişinin kendi isteğiyle olup olmadığı ile ilgili soruya Facebook temsilcileri herhangi bir yorumda bulunmadılar.

Facebook tarafından yapılan açıklama şöyle, “Palmer’ın mirası Oculus’un çok daha ötesine uzanıyor. Onun icatçı ruhu modern sanal gerçeklik devrimini başlattı ve bir endüstrinin doğuşuna vesile oldu. Oculus ve VR adına yaptığı her şey için ona minnettarız. Bundan sonrası için de en iyi dileklerimiz kendisiyle.”

Oculus Rift için 2,4 milyon dolar bağış topladığı Kickstarter kampanyasıyla adını duyuran Palmer Luckey, Facebook tarafından satın alınmadan önce yalnızca iki yıl çalışmış bir sanal gerçeklik şirketinin kurucusuydu.

Luckey orijinal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sunduktan kısa bir süre sonra Mark Zuckerberg, Oculus’un kurucusu Palmer Luckey ile satın alma işlemi için anlaşmaya varmıştı. VR sektörünün önemli isimlerinden  Palmer Luckey’nin yeni durağı şimdiden merak konusu.