Skip to main content

Nokia, Apple’ın iOS cihazlarıyla uyumlu kendi global haritası ve navigasyon uygulamasını oluşturdu.  Yerleri ve trafik durumunu gösteren Here adı verilen uygulama, Navteq veritabanı üzerine yerleştirildi. Here Maps’ta otomobil, toplu ulaşım…

Nokia, Apple’ın iOS cihazlarıyla uyumlu kendi global haritası ve navigasyon uygulamasını oluşturdu. 
Yerleri ve trafik durumunu gösteren Here adı verilen uygulama, Navteq veritabanı üzerine yerleştirildi.
Here Maps’ta otomobil, toplu ulaşım ve yayalar için yol tarifleri, sesli navigasyon ve bazı bölgelerde geçerli olan offline özellikler sunuluyor. 
Uygulama, Nokia’nın önceki Maps ürününde olduğu gibi aynı veritabanını kullanıyor; bu yüzden yeni uygulamanın Nokia Maps ile benzerlikleri göze çarpıyor.
Yeni özellik: Collections
“Nereye giderseniz gidin kendinizi oranın yerlisi gibi hissedeceksiniz” gibi iddialı bir temayla yola çıkan Nokia, yeni hizmeti olarak Collections’u sundu. Collections, kişisel hesabınızda favori yerleri kaydetmeye olanak tanıyor. Ayrıca uygulamanın bir diğer önemli özelliği ise, seçtiğiniz coğrafi bir konumu offline olarak indirmenize imkân veriyor.
 
Here tarayıcı deneyiminde, Apple Maps’te olmayan bir özellik olan izlenen rotalar görüntülenebiliyor. 
Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce, yoksa bir Nokia hesabı açarak kayıt olmak ya da Facebook hesabını kullanarak giriş yapmak gerekiyor.
 
Nokia’nın yeni Here Maps uygulaması, Apple Store’larda yerini aldı.
Uygulama içinde yer alan haritaların kaynağı, Nokia’nın 2007 yılında 8,1 milyar dolara satın aldığı Navteq şirketinden sağlanıyor. 
Haritalamada oldukça tecrübeli olan Nokia, harita içeriği konusunda Amazon, Microsoft, Yahoo ve Oracle gibi teknoloji devleriyle işbirliği yapıyor.