İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 09.02.2017 - 14:29

Nokia, Comptel’i 347 milyon euroya satın alıyor

Nokia, mobil yazılım stratejisini geliştirmek için Comptel'i satın alma kararını duyurdu.

Nokia yazılım stratejisini geliştirmek, servis sağlayıcılara iletişim ve dijital hizmetleri, dağıtım, düzenleme ve temin etme konusunda kapsamlı bir çözüm getirmek amacıyla Comptel Corporation’ı (“Comptel”) satın alacağını duyurdu. Comptel ile yazılım odaklı büyümesini bir üst kademeye çıkacak olan Nokia, Ağ İşlev Sanallaştırması ve Yazılım Tanımlı Ağ Oluşturma gibi alanlarda etkin bir hizmet sunmayı hedefliyor.

Comptel, mobil veri iletişimi konusunda çözümler geliştiren borsaya açık bir şirket. Hisse başına 3,04 euro ödeyen (kapanış değerinin 28.8 fazlası) Nokia, toplamda 347 milyon euro karşılığında Comptel’i bünyesine katacak.

Finlandiya’da kurulan Comptel’in 32 ülkede 800’den fazla çalışanı bulunuyor. Her gün iki milyar son kullancıya ulaşan şirketin en büyük müşterisi 300 milyon aboneye sahip.

Planlanan satın alma, Nokia’nın bağımsız bir yazılım şirketi kurmanın bir parçası olarak görülüyor. Comptel, servis düzenleme, akıllı veri işleme, müşteri kapasitesini artırma gibi kritik çözümler sağlayarak Nokia’nın yazılım portföyünü geliştirmeyi amaçlıyor.