Skip to main content

Nissan, oyun konsoluyla kontrol edilen ilk otomobilini geliştirdi.

Nissan, oyun sevenlere farklı bir deneyim vaat eden uzaktan kumandalı Nissan GT-R/C’yi geliştirdi. Gran Turismo Sport oyununun piyasaya sürülmesini kutlamak için geliştirilen ve Nissan’ın Gran Turismo’daki 20 yılının altını çizen tek seferlik proje otomobil, DualShock 4 ile uzaktan kumanda edilmek üzere geliştirildi. Gran Turismo Sport, 17 Ekim’de ABD’de, 18 Ekim’de Avrupa ile Avustralya’da ve 19 Ekim’de ise Japonya’da piyasaya sürülecek.

Nissan GT-R/C, NISMO sporcusu ve GT Academy galibi Jann Mardenborough tarafından Silverstone pistinde tanıtıldı.

GT-R/C, direksiyon, şanzıman, fren ve gazı kontrol eden dört robot ile donatılmış durumda. Otomobilin arka kısmına monte edilen altı adet bilgisayar, kontrolleri saniyede 100 defaya kadar güncelleyebiliyor. Modifiye edilmemiş standart DualShock 4 oyun konsolu, düğme sinyallerini yorumlayan ve bunları GT-R/C’nin araç içi sistemlerine ileten bir mikro bilgisayar ile donatılmış durumda. Kablosuz sistem 1km kumanda menziline sahip.

Nissan GT-R/C 2018 yılında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanına yönelik gelecekteki kariyer imkanlarını tanıtmak üzere İngiltere’deki ilk ve orta dereceli okullara yapılacak gezilerde kullanılacak.