Skip to main content

Nintendo Başkanı Satoru Iwata, 55 yaşında hayatını kaybetti

Nintendo, şirket başkanlığı görevini sürdüren Satoru Iwata’nın (11 Temmuz’da) 55 yaşında vefaat ettiği bilgisini duyurdu.

Iwata, geçtiğimiz yıl oyun sektörünün önde gelen fuarlarından E3‘e (Electronic Entertainment Expo) doktorunun tavsiyesiyle (denizaşırı yolculuğa çıkmaması gerektiğinden) katılamamıştı.

Haziran ayı sonunda da safra kesesinde büyümeden kaynaklı olarak ameliyata giren Iwata, birkaç ay sonra Twitter’dan sağlık durumunun iyiye gittiği müjdesini vermişti.

Nintendo’nun HAL Laboratuvarı’na ilk olarak 1980’li yıllarda katılan başarılı yazılımcı Iwata, Balloon Fight ve EarthBound gibi oyunlar üzerinde çalıştı.

2000 yılında şirket yöneticiliği koltuğuna oturan Iwata, 2002’de Nintendo’nun dördüncü başkanı oldu. Başkanlık görevini sürdürdüğü zaman diliminde Iwata, Nintendo’nun video oyun şirketi tarihinde en güçlü olduğu (Wii, DS) ve (GameCube, WiiU) en zayıf olduğu dönemleri yaşadı.

Sektörün ve Nintendo hayranlarının yakından tanıdığı efsane isim, kansere yenik düşerek; oyun dünyasını öksüz bırakmış oldu.

Nintendo’nun yayımladığı bildiri metnine şuradan ulaşabilirsiniz.