Skip to main content

Netflix, İstanbul’un fethini konu alan yeni projesi “Ottoman Rising” projesini hayata geçiriyor.

Netflix’in Türkiye’yi de konu alan yeni projesi “Ottoman Rising” isimli bir dizi olacak. Buket Aydın’ın Milliyet Pazar’da yazdığına göre, “Ottoman Rising”i Karga Seven Pictures isimli yapım şirketi çekecek. Aydın, projeyle ilgili Karga Seven Pictures’ın ortaklarından Emre Şahin’in görüşlerini aldı.

“Ottoman Rising” altı bölümlük bir dizi

Karga Seven Pictures’dan Emre Şahin, “Ottoman Rising”in  iskeletinin  şu anda altı bölüm olduğunu ve İstanbul’un fethini konu alarak oradan çeşitli yerlere açıldığını söylüyor.  Hikâyede geriye dönüş (flashback) ve ileri gidişler bulunuyor.  Şahin, dizinin ortaya çıkışını ise şu ifadelerle açıklıyor: “Netflix’le birkaç projemiz var şu anda Amerika’da yaptığımız ama onlar bir araştırma yaptırmışlar, dünyada en çok tanınan imparatorlukları sormuşlar. Osmanlı ve Roma imparatorlukları başı çekmiş. Bizim Türkiye bağlantımızı da bildikleri için bizi aradılar. Biz de, ‘ne yapabiliriz,’ diye düşününce ortaya “Ottoman Rising” projesi çıktı.”

Dizinin yönetmenliğini Emre Şahin üstleniyor

Şahin’in verdiği bilgiye göre, “Ottoman Rising”in yönetmenliğini kendisi üstleniyor. Senaryoda ise Emre Şahin, Kelly McPherson ve Elizabeth Lake’in imzası var. Dizinin oyuncu kadrosu uluslararası isimlerden oluşacak, İngilizce çekilecek ve Netflix International için hayata geçirilecek. Projenin ayrıca Netflix’in olmadığı çok büyük bir pazar olan Çin’de de gösterilmesi için ciddi bir ortaklık yapıldı. “Ottoman Rising” altı bölümlük bir dizi olacak. Şu an için yayın tarihi belli değil.